Modul s 64 KB RAM, EPROM a FDD 3,5"

Ing. Jindřich Stuchlík

 


Česky, PDF, 751 KB Česky (OCR), DOCX, 24 KB Česky, JPG, 1.9 MB

 

SORD M5 - systém CP/M

informace k implementaci


Všem majitelům základní sestavy počítače SORD M5 se nabízí možnost provozovat na svém počítači diskový operační systém CP/M. Systém CP/M, který je na počítači M5 implementován, vyžaduje jen minimální zásah do hardwaru počítače. V podstatě se jedná pouze o přivedení nového řídícího signálu na dekodér adres (na GA015 je přiveden namísto stávajícího signálu A15 signál z rozšiřující desky). Žádné další úpravy nejsou zapotřebí. Pouze se do přímého konektoru pro kartridže zasune rozšiřující deska s CP/M. Tato deska je navržena tak, aby zabírala pokud možno co nejmenší možný prostor na vrchní straně počítače. Nad touto deskou je umístěna i disketová mechanika. Celá tato nadstavba přesahuje počítač na zadní straně o necelé 2 cm a na výšku zabírá něco kolem 4 cm.

Pro systém CP/M existuje velké množství programového vybavení, které je tímto zpřístupněno i majitelům počítačů M5. Pro skalní sordisty, stejně tak jako pro milovníky lámání joysticků, byla pod CP/M převedena většina sordovských programů a her. Ze systému CP/M je možné spouštět všechny původní SORD kartridže, stejně tak jako emulátory systému MSX a ZX Spectrum. Aby se M5 oprostil od nutnosti používat magnetofon, vznikl nový Basic-F (BFWD), který umí spolupracovat i s disketami, aniž by vyžadoval zařízení FD-5. Ze stejného důvodu vznikla i nová verze emulátoru MSX (MSX 1.D), který také umí číst programy z diskety.

Systém CP/M používá diskety naformátované na 720 KB, na které je možné uložit až 128 souborů. BFWD a MSX 1.D používají diskety naformátované na 580 KB pro maximálně 144 souborů. Velikost souborů je omezena pouze kapacitou diskety.

V současné době je možné si objednat kompletní dodávku hardwarové nadstavby, která sestává z jedné disketové mechaniky 3,5 palce a desky která je osazená pamětí 64 KB RAM a řadičem disketové mechaniky WD2797B. Součástí dodávky je i naformátovaná disketa s nezbytným programovým vybavením. Kromě této kompletní dodávky je také možné si objednat jen některé komponenty, například samotnou desku, nebo jen osazenou a oživenou desku bez mechaniky a tak podobně.

Informativní přehled softwaru:

FORMAT, NEWSYS, STAT, PIP, SUBMIT, XSUB, HEX, LOAD, VERIF, POWER, WORDSTAR, WORDMASTER, DBASE2, TURBOPASCAL, MULTIPLAN, ZBASIC, MBASIC, GEN80, ZSID, M80, L80, MON80, a spousta dalších CP/M programů.
BASIC-I, BASIC-G, BASIC-F, FALC, PDESIGNER, HP4TM, kartridžové hry, MSX1B, MSX1C, MSX1D, MSX hry a mnoho dalších programů, majících původ v počítači SORD.

Informativní přehled hardwaru:

Mechanika 3,5 palce 720 KB nebo 1.44 MB, deska plošných spojů, propojovací ploché kabely, několik pasivních součástek, dva kusy SRAM 32KB, řadič FD. 8KB EPROM s OS CP/M. PROM s dekodérem módů, 9x TTL LS.