TOPlist


GSM mobilní telefon Bosch 909 Dual S

 Vážení surfaři, tuhle stránku jsem si "uplácal" jen a jen pro sebe, abych si nemusel pamatovat, kde co mám ohledně mobilu. Prostě to mám zde. Pokud Vám obsah stránky nebude dávat smysl, je to naprosto v pořádku. Chyba není na Vaší straně.


Aby bylo hned na úvod jasno: můj první mobil byl Nokia 3210, druhý, se kterým jsem musel nějakou dobu "žít", byl Siemens S25. Proto pokud budu Bosch s něčím srovnávat, tak právě s těmito mobily.

Tak jak že jsem k tomuto mobilu + TWIST kartě "zadarmo" přišel? Upsal jsem se v GE Capital bank, že budu po 24 měsíců využívat jejich:

  • Flexikredit
20,- Kč měsíčně
  • Mezinárodní platební kartu
29,- Kč měsíčně
  • službu Telefon Banka
30,- Kč měsíčně
  • službu GSM Banka
60,- Kč měsíčně (po 18 měsících 30,- Kč)
  • celkem:
3 156,- Kč

Poplatek za aktivaci GSM Banky činil 1 999,- Kč. Mobil s TWIST SIM kartou (kredit jen 200,- Kč oproti běžným 400,- Kč) mě tedy přijde na nějakých 5 155,- Kč, což je 1/3 běžné ceny tohoto přístroje (vycházím z částky 15 249,- Kč na propagačním letáku). Cena dotovaného přístroje je u Pægasu cca 8 000,- Kč. Ptal jsem se i na to, zda-li je nutné mít aktivovanou službu Telefon Banka a službu GSM Banka zároveň. Tak tedy není nutné mít obě, stačí jen jedna, byť na papíře je napsáno A a nikoli NEBO. Tím se pořízení mobilu zlevňuje na 2 436 + 1 999 = 4 435 Kč.

Kromě výše uvedených závazků je nutné splnit další (byrokratické) podmínky, což není problém, ale je také nutné pravidelně posílat na Flexikonto minimálně 7 000,- Kč měsíčně (třeba si tam nechat posílat výplatu). Peníze z účtu lze samozřejmě ihned čerpat.

Místo krásného Bosche si lze dopřát "parní" telefon Ericsson A1018s - aktivace je jen za 400,- Kč (tedy "za hubičku").

Takže jak přijít lacino k mobilu už víme, teď se na 909ku podíváme pěkně zblízka:

Provedení silver s modrým podsvícením vypadá opravdu impozantně. Oproti N3210, kterou už mám "v ruce" je menší a lehčí (109 g vs. 151 g), za to ale trochu méně vydrží (pohotovost: 179 hod vs. 260 hod) a na displeji jsou "titěrnější" písmenka (Nokia používá BOLD, Bosch THIN).

Ovládání pomocí menu je velmi podobné Nokii a velmi nepodobné Siemensu (mobily Bosch prodává firma Siemens, pokud to nevíte), takže se o něm dá říci, že je velmi dobré (Nokia má ovládání úžasné, Siemens zmatené, Bosch oplývá jen jednou nelogičností) a není problém se v něm vyznat. Několik málo funkcí není v menu k nalezení, protože jsou přístupné jen "z hlavní" obrazovky po stisku šipky nahoru, kdy se objeví menu č. 2 (logiku jsem v tom opravdu nenašel). Budík na N3210 je vyřešen poměrně hloupě, neb sice budí, ale jen jednorázově (po buzení se budík deaktivuje a je nutné ho znovu zapnout). Oproti tomu Bosch má menu Události, ve kterém si lze nadefinovat co vyvolat (text + melodie), kdy to vyvolat (hod:min), za jak dlouho připomenout (min) a jak často opakovat (nikdy, denně, týdně, ob týden, ročně). Předdefinováno je několik událostí: běžný alarm, 1 hod upozornění, buzení a narozeniny.

Bosch není "svlíkací", nemá obrazové SMS a nemá ani možnost napsat si vlastní vyzváněcí melodii. Protože se mi mobil líbí takový jaký je, absence výměnných krytů mi nevadí. Protože obrázkové zprávy z Nokii jsem stejně neměl komu posílat, ani toto mi nechybí. Vlastní vyzváněcí tón (konkrétně dvě písničky) jsem v Nokii opravdu využil, uvidím, jestli mi na 909ce budou "chybět" (dovětek: zatím nechybí). Co je ale opravdu tragické je to, že nelze každému jednotlivému volajícímu přiřadit konkrétní vyzváněcí tón, tak jak to umí Nokia.

Klávesnice

Menu + * - vypne/zapne keyclick

Menu + # - zablokuje/odblokuje klávesnici proti nechtěnému stisknutí (narozdíl od Nokie však při nechtěném stisknutí rozsvítí display!!!)

Přepínání malých a velkých písmen při psaní se u N3210 děje pomocí #, zde delším přidržením klávesy (S25 sám rozhoduje, zda bude psát malými či velkými, což je tragédie, pokud chcete napsat něco třeba jen velkými). N3210 má
na 1 znaky .,?!-&,
na *ASCII tabulku speciálních znaků
a na 0mezeru.

909ka má
na 1 znaky .,;:'"!?&%£$¥@§¤,
na 0 pak -/()=<>_
a na #mezeru.

Bosch 909 má tu nepříjemnou vlastnost, že po nějaké době, kdy s ním člověk nepracuje, ukončí (zruší) rozdělanou práci a skončí v hlavním menu (což je tragédie, když máte například rozepsanou SMS).

Kódy

Přiznám se, že jsem strašlivý Kretén. Nejprve jsem totiž zadal kód *#9100#, potvrdil, že chci odblokovat a teprve potom vložil SIM kartu Eurotelu. Ta normálně fungovala. Takže díky tomu nevím, zda-li byl telefon zablokovaný či nikoli (na krabici je napsáno, že zablokovaný je, ale já Kretén si to neověřil!). Jeden opočlověk mi napsal, že tyto sady zablokované nejsou, tak fakt nevím (na krabici je totiž napsán pravý opak).

Bosch 909 Dual S
s nabíječkou a GO kartou

Co jiného lze (nezkoušel jsem to, a zkoušet nebudu!!!)

Informace jsem "ukradl" na http://gsmkody.kvalitne.cz

BOSCH 908 - Servisní kódy Blokovací / Odblokovací kódy (pozor RISKANTNÍ!)

SIM-lock není klasický SP-lock/Service Provider lock! SIM-lock udělá to, že blokne telefon pro použití s kartou, která je právě v telefonu. Máte pouze 10 pokusů na vložení tohoto kódu! Po deseti pokusech se telefon zablokuje navždy! Nejlepší je odstranit SIM-lock permanentně!

*#3262255*8378# - (*#DANCALL*TEST#) spustí tajné Engineering Menu 10

Toto menu zmizí po vypnutí telefonu vyzkoušeno

Až si dokoupím datový kabel a až přemluvím nějakého Kreténa, aby mi zase půjčil digitální fotoaparát, přinesu testy software a taky škvobrázki teflefónu (změna: kabel už mám, originální sw taky a řeknu vám, nic moc). Takže to je k telefonu zatím vše.

Jak GSM banka funguje?

Popravdě řečeno, nevím. Mobil už mám 1 a půl měsíce, ale službu GSM Banka jsem doposud nemohl využít, protože nemám BPUK (přístupový kód). Zvláštní je, že mi přišla tato SMS:
Vyuzivejte vasi GSM Banku! Nevite si s ni rady? Radi Vam pomuzeme na 0800103060. Vase GE Capital Bank
Takže toho, že jsem službu ještě nepoužil, si všimli, ale že mi neposlali BPUK jim nedošlo.

O čem jsem zde zatím nic nepsal bylo to, SIM karta, kterou jsem dostal spolu s mobilem, byla bohužel vadná (když jsem mobil zapnul, napsal mi: Vložte SIM). Postupoval jsem podle pokynů a nechal jsem si jí u Pægasů vyměnit za jinou (v rámci záruky zadarmo, se stejným telefonním číslem) a na tuto novou jsem si v bance nechal nahrát bankovní aplikaci. Vše se obešlo bez komplikací, jen mě to stálo trochu času navíc. Byl jsem ujištěn, že nový BPUK mi přijde poštou. Když mi ani po měsíci nepřišel, žádost o BPUK jsem urgoval a teď čekám, že každou chvíli dorazí.

Jsem zvědav, zda-li uhádám, že nechci aby mi banka naúčtovala 60 Kč za užívání služby, kterou jsem prokazatelně využívat nemohl (dovětek: hádat jsem se nemusel).

Epilog:

Dva měsíce od pořízení mobilu už GSM banku mohu používat. Zůstatky na účtu mi chodí samy, odezva na povely ode mne byla zpočátku bídná (řádově 1/2 dne), ale do konce roku 2000 se to zlepšilo. Uvidíme (dovětek: stále se to lepší a jako omluvu za dlouhé odezvy nám banka nenaúčtovala SMS za prosinec 2000, což považuji za seriózní).


Announcement:
o všech informacích zde uvedených platí, že nutně nemusí být 100% správné.
Stránka byla vytvořena pomocí programu NOTEPAD.EXE, což je jediná správná cesta, jak tvořit HTML.
Obrázky obrazovek byly nasnímány za prostého užití čudlíku [PrintScreen], následně byly zpracovány a případné ostatní obrázky i namalovány v programu Corel PhotoPaint.
Obrázek byl pořízen nouzově oskenováním přístroje na scanneru HP SJ6100

Home


© 2000-2001, K5