Microsoft Windows Millennium Edition
aneb
co nového pod starými okny (2. pokračování)
[strana 1] [strana 2] [strana 3]
- Milénia už nemají DOS! Tedy né že by se změnilo něco podstatného na tom, že se stále startuje DOS a z něho pak Windows, akorát se už do tohoto DOSu nelze nijak dostat (je to stejné jako ve Windows NT, pod GUI lze spustit COMMAND.COM, ale GUI nelze opustit). Nelze tedy ani nabootovat do DOSu, ani ukončit do DOSu a ani vytvořit zástupce DOS programu pro restart do DOSu (PIF s vlastním CONFIG.SYS a AUTOEXEC.BAT). Hrůza! Jak známo, z GUI Windows se nedá dělat spousta věcí a záchranná "windows prostá" disketa v tomto směru mnoho nepomůže. V AUTOEXEC.BAT už není příkazový řádek pro zavedení DOSového ovladače klávesnice, takže jinými slovy, nepodařilo se mi změnit klávesnici pro DOS okna z mrkvosoftí na mojí oblíbenou, která je asi tak 1000x lepší. Nehledě k tomu, že DOS okno stále nerespektuje rozložení kláves které je v GUI, takže DOS a GUI aplikace mají úplně jiné rozložení kláves!!!
na restart do DOSu zapomeňte
- při startu v nouzovém režimu (nouze s DOSem nebo jen DOS už prostě nejde) se automaticky spustí program (viz obrázek), který by měl býti průvodcem po potížích. No, není to úplně ono.
když spadne i pomocník, není pomoci
- potvrzování, při mazání programů, už je provázeno důraznějším varováním.
není delete jako uninstall
- Outlook Express má novou záložku pro potvrzování přečtení zpráv. Umožňuje nejen navolit potvrzení o přečtení každé zprávy, ale umožňuje mi i zakázat odeslání tohoto potvrzení (doposud se to dalo obejít tak, že se OE dal do Offline a pak se četlo, v případě že bylo u dané zprávy požadováno potvrzení o přečtení, OE se dotázal, zda-li může přejít do online a zda-li smí potvrzení odeslat).
Karta potvrzování
- Windows Media Player 7 se mi nelíbil už ve své beta verzi a finální verze na tomto mém názoru nedokázala nic změnit. Pokud se vám dostalo do rukou speciální vydání Softwarových novin, které celé pojednávalo o Windows 2000, mohli jste si tam přečíst článek o programu Windows Media Player 6, nad kterým autor hýkal nadšením jako osel. Ostatně mi i jako osel připadal. Nejen, že recenzoval něco, o čem nevěděl zhola nic, ale ani si nevšiml takové "nepodstatné" drobnosti, jako že nefungují šipky pro rychlé převíjení vpřed a vzad. Kam až má paměť sahá, tak tyto šipky v žádné předchozí verzi WMP nefungovaly - a světe div se, nefungují ani ve verzi 7. Potěšující je, že lze k verzi 7 doinstalovat mnohem prostší, avšak funkčnější minulou verzi 6.4 a že tyto se navzájem snášejí.
Je opravdu lepší?
- Windows Millennium umí přehrávat Motion-JPEG. Jinými slovy - mají v sobě potřebný kodek a tedy ho není potřeba nikde shánět.
- ačkoli jsem se dříve v různých konferencích dočetl, že se Windows Millennium brání hacknutému MPEG-4 kodeku DivX, mě se ho podařilo nainstalovat a s jeho pomocí i přehrávat AVI soubory. Pokud je pravda, že beta verze milénia toto neumožňovala, pak jsem rád, že firma Microsoft změnila názor.
- nově je kromě spousty her (z toho je 5 Internetových) a několika dalších programů ve Windows Millennium i Windows Movie Maker. Je to jednoduchý program pro střih videa. Úžasně mě překvapil tím, že ve videu, které jsem mu podstrčil, dokázal sám najít téměř všechny jednotlivé záběry a sám je nastříhal (čím mě však nepřekvapil, byla rychlost s jakou tak činil: několikaminutový klip "zkoumal" hodinu). Při vyrábění výsledného videa vznikl soubor WMV, komprimovaný kodekem Windows Media Video V7. Ještě je příliš brzy na unáhlené závěry, zda-li má smysl se V7kou zabývat. Zatím se mi zdá, že nikoli (DivX je stále lepší).
video na počítači přestává být záležitostí jen několika málo skalních nadšenců
- při "típání" obrázků jsem spustil program Malování a nemohl jsem si nevšimnout, že při vkládání obsahu schránky do obrázku, který má menší rozměry než obrázek ve schránce, jsem nebyl dotázán, zda-li si přeji obrázek zvětšit. To, že se obrázek nyní zvětší automaticky, nelze jednoznačně považovat za přínos, protože tím zmizela možnost snadno oříznout obsah schránky. Program stále nabízí při ukládání jen formát BMP.
- též jsem si všiml, že program REGEDIT si pamatuje, kde se stálo naposled, což je šikovné.
- též nešlo přehlédnout, že pokud byl textový soubor větší, než kolik zvládne NOTEPAD (stále kulhá na obě nohy a obě ruce má levé), spustí se WordPad, místo obligátní hlášky, že soubor nelze editovat.
- pod WME jsem vypálil několik CD bez problémů (z IMAGE i "on-the-fly"), akorát mě vyděsilo, že si Windows "samy od sebe" třeba i několik desítek minut, "šmejdily" po disku. Když se tak stalo během vypalování, buffer mi hodně klesal, ale naštěstí nepodtekl (8x burn).
- po vypalování se nikdy nedokázaly ukončit. Milénia už nemají dvě Shut down obrazovky ("čekejte" a "už můžete"), ale jen tu poslední. Po "násilném" vypnutí následoval ScanDisk, avšak tentokráte již nikoli DOSovský, ale Windowsovský.
není nad to, když Windows nelze ukončit - pak to dopadá právě takto
- aj v Miléniích padají aplikace, ale GPF vypadá jinak
ach jo, práce v pr...
- při návratu zpět k mému původnímu OS Windows 98 SE, jsem si nemohl nevšimnout, že Milénia startovala do GUI výrazně rychleji než 95ky, 98čky či eNTéčka. Startup logo se zobrazovalo jen na "mžik".
Závěr
Můj úplně první dojem byl Přišel jsem, viděl jsem, smazal jsem a i když se mi ve WME spousta věcí líbí, narazil jsem v nich na několik velmi závažných problémů, které je pro mne činí naprosto nepoužitelnými. Takže si je rozhodně nepoběžím koupit, sotva se objeví na pultech obchodů. Škoda.
A ty nepřekonatelné problémy?
- nepovedlo se mi rozchodit AV Master 2000 + Sound Blaster AWE32. Ve vlastnostech obou zařízení mi Windows ukazovaly, že obě pracují správně, přesto mi ale stále tvrdily, že v systému není zvuková karta pro přehrávání zvuků!
- nepovedlo se navázat na síťový adaptér 2x protokol TCP/IP, pro přístup do dvou sítí. Při tom Windows 98 SE to umí a nedělají z toho žádnou vědu.
- absence bootu do ať už holého nebo normálního DOSu
- DOS klávesnice
Pokud jste se na tuto stránku dostali odkudsi ze světa, pak vězte, že začátek je na předchozí straně 1 a první pokračování na též předchozí straně 2.
O dalším následovníku Windows mám něco málo na stránce Windows Whistler.
[strana 1] [strana 2] [strana 3]
Announcement:
o všech informacích zde uvedených platí, že nutně nemusí být 100% správné.
Stránka byla vytvořena pomocí programu NOTEPAD.EXE, což je jediná správná cesta, jak tvořit HTML.
Obrázky obrazovek byly nasnímány za prostého užití čudlíku [PrintScreen], následně byly zpracovány a případné ostatní obrázky i namalovány v programu Corel PhotoPaint.
Home
© 2000-2001, K5