test TV výstupu
Využití této videokarty pro přehrávání filmů na TV, je velmi diskutabilní. Kartu, která je svým charakterem určena především pro hraní 3D her, opravdu nelze porovnávat s Matrox G400 DualHead, která byť je dnes již překonána (G450, G550, ...), je přece jenom v jiné (vyšší) cenové relaci. Obraz je zrnitý (zašuměný) a přehrávání filmů si potrpí na různobarevné fleky (například na místě, kde má být velká černá plocha je všechno možné, zelenými hnusy počínaje a hnědými hnusy konče).
Při navoleném TwinView clone je na TV desktop Windows a po spuštění filmu se tento na TV spustí přes celou obrazovku. Setkal jsem se však i s filmy, které se na TV "nedokázaly dostat". Chování je v tomto velmi podobné funkcím Matrox DH Clone a Matrox DH DVDMax.
Pro TV out lze použít rozlišení obrazu 640x480 a 800x600 na panelu TwinView -> Select Output Device (obrázek 1) a 640x480 (60 Hz), 720x480 (60-85 Hz), 720x576 (60-85 Hz) a 800x600 (60 Hz) na panelu TwinView -> Change Resolution (obrázek 2). Při použití 720xYYY však na TV nebyl obraz. Má-li desktop větší rozlišení než zvolený výstup, je obraz na TV oříznut (viz obrázky).
Na TV obrázcích níže je pro TV použito rozlišení 640x480-32 bit colors (a pro srovnání i jedenkrát 800x600). Tragické ovšem je, že pokud povolíte TwinView, nastaví se na PC monitoru ubohých neergonomických 60 Hz pro obnovování obrazovky, takže vás po chvíli z blikajícího obrazu začnou bolet oči. TV by měla mít standardní obnovovací frekvenci 50 Hz, ale toto jsem nemohl ověřit.
Zajímavé je, že běží-li software TVTool (avšak musí v něm být vypnuty Dual-View i TV mode), pak lze, aby na CRT bylo například 100 Hz a při tom byl zapnutý i TV out (TwinView clone). Bohužel toto zmizí s vypnutím Windows, po novém startu se musí clone vypnout, spustit TVTool a pak teprve clone zapnout. Po vypnutí TVTool (u shareware verze, kterou jsem zkoušel, to bylo automaticky po 10ti minutách) se obraz na TV rozsypal (zřejmě se do TV vpustilo oněch 100 Hz z CRT), ale stačilo dát přehrávat nějaký film a TV out se opět "umoudřil" (a vydrželo mu to i po skončení přehrávání).
Ovládací panel vlastností této karty je velmi bohatý, nastavit lze kde co, ale... ale u karty není papírový manuál, jen dvoulist s návodem, kterak dostat kartu do PC a obecný postup, jak se instalují ovladače do Windows. Na přiloženém CD-ROM s ovladačem také není žádný manuál (k Matroxce nejen že je tlustá knížka, ale i několik velmi podrobných manuálů ve formátu PDF v mnoha světových jazycích). A aby bylo neštěstí dokonáno, neexistuje ani obyčejný Windowsovský HELP s nápovědou, co které nastavení znamená!
volba výstupního zařízení
Způsob, jak na 100% zatuhnout PC: na obrázku 1 navolit 640x480 a na tomto obrázku navolit víc
720x480 a 720x576 prokazatelně nefunguje s TV (bylo navoleno)
Ani písmenko nápovědy
Ani písmenko nápovědy
tragédie je dokonalá
Output: 640x480
Output: 800x600
Originál na CRT
Tak takto vypadají aplikace a pracovní plocha Windows na TV.
Takto vypadá na TV 3D akční hra.
A pro porovnání takto vypadá vysílání TV.
Announcement:
o všech informacích zde uvedených platí, že nutně nemusí být 100% správné.
Stránka byla vytvořena pomocí programu NOTEPAD.EXE, což je jediná správná cesta, jak tvořit HTML.
TV obrazovky byly nasnímány kartou AV Master 2000, obrázky Windows oken byly nasnímány za prostého užití čudlíku [PrintScreen]. Obrázky byly následně zpracovány a případné ostatní obrázky i namalovány v programu Corel PhotoPaint.
© 2002, K5