Úvod k webu o počítači SORD m5

Motto

Svět už nikdy nebude jako v éře osmibitových počítačů.

Proč křísit starý počítač

Byl jsem před léty amatérským programátorem a nadšeným uživatelem osmibitového počítače SORD m5. Napsal jsem v jazyce Basic-F několik užitečných programů s pediatrickou tématikou a také jednu hru. Kolega napsal skvělý program pro rozpis služeb lékařů a mnoho nám podobných psalo programy na svá témata, bastlilo přídavná zařízení, scházelo se na schůzkách uživatelů a vyměňovalo si zdarma programy, schémata a další dokumentaci. Byli jsme nadšení a bavilo nás to.

Nedávno jsem se ptal na osud počítače, který nám v nemocnici tak skvěle sloužil. "Už před několika léty jsme ho odepsali a někam se vyhodil." odpověděli mi. Nechtěl jsem věřit svým uším. Oni vyhodili legendární počítač, tu skvělou mašinku, která pracovala neúnavně mnoho dní a nocí, aby uspokojila naši touhu po fungujícím programu. Oni už zapomněli na úsilí, které jsme věnovali optimalizaci programu, aby se vešel do 32 KB paměti? Jak jsme přesunovali texty do nevyužité části videoramky a zase zpět? Zapomněli, že byl po zapnutí během 3 vteřin připraven k provozu, "operační systém" nikdy nespadl a po ukončení práce ho stačilo jednoduše vypnout?

Občas jsem při svých toulkách po Internetu pátral po emulátoru Sorda, ale nacházel jsem jen "emulator not known". Až nedávno se objevil jeden ve Španělsku. Pak jsem objevil jednoho Švéda, který chystá webovou stránku, v několika muzeích starých počítačů jsou o Sordu také zmínky. A v Čechách nic? Neměli bychom Em pětku vzkřísit také u nás? Nebo alespoň o ní shromáždit všechny informace? Víte, že někteří mladí programátoři nikdy osmibitový počítač neviděli?

Jak na to

Pokusím se dát dohromady jednu kompletní fungující sestavu počítače s originálním příslušenstvím a dokumentací, vyfotím hardwarové komponenty, posbírám po Internetu odkazy, projdu staré časopisy a vyhledám články, zaznamenám alespoň stručně historické údaje a pak to všechno vystavím na Internet a budu spoléhat na vaši spolupráci při rozvíjení webu.

Přispějte také

Vylovte v paměti staré příběhy, informace, podívejte se po kazetách s programy (jsou kupodivu ještě čitelné), pošlete obrázky a schémata. Neváhejte opravit údaje, které na webu uvádím a doplňte je. Kdo z vás si troufne napsat českou verzi emulátoru?

A nezapomeňte

Byli jsme nadšení a bavilo nás to.

19.3.2001


První rok provozu webu

Stránku vidělo za první rok provozu kolem 1650 návštěvníků. Druhá nejfrekventovanější doména, odkud se uživatelé připojují, je Japonsko. V únoru 2002 dokonce Japonsko předstihlo Českou republiku. Dostal jsem několik dopisů od návštěvníků, kteří vzpomínají na Sorda s láskou, někteří dokonce žádají o programy. Jiní přispěli informací. Během tohoto roku se objevila druhá verze emulátoru. Autor driveru pro platformu SORD m5 Kevin Thacker na něm stále pracuje a občas si vyměňujeme e-maily. Moje sbírka se slušně rozrostla. Chybí mi Data Recorder DR-5, sériový inerface SI-5, manuál k FD-5, dvě hry na kartridžích (Word Maze, Wonder Hole) a většina programů na originálních kazetách. Postupně dávám dohromady archiv české softwarové produkce. Kolega Roman Štec sice rozvíjí jiné aktivity, ale myslím, že se ještě dočkáme přírůstků do sekce on-line textů. Inženýr Jindřich Stuchlík je také schopen ještě dnes vyrobit nástavbu pro CP/M a možná přibudou další hardwarové doplňky.

Myslím, že se podařilo naplnit slogan webu a na počítač se nezapomnělo. A ještě pořád nás to baví.

19.3.2002


MUDr. Jan P. Naidr, Ústav lékařské informatiky 2. lékařské fakulty UK, Praha.