Napsali o počítači SORD m5

Miloš Bajer

„Moje dětství bylo ve znamení Merkuru a Pikotronu. V průběhu studií na gymnáziu jsem si pořídil svůj první počítač Sord m5. To celkem ještě o nic nešlo, tenhle počítač měl sice celou řadu úžasných vlastností, ale protože jsem člověk bez fantazie, nijak zvlášť mě neprovokoval. Všechno vypuklo až koupí jednojehličkové tiskárny BT-100 v průběhu studia na vysoké škole. Celé se to točilo, dalo se to řídit - zkrátka v hlavě mi ožily vzpomínky na dětství s Merkurem a výsledek byl, že jsem jednak definitivně propadl podivné vášni k počítačům, jednak jsem si vlastnoručně tuhle tiskárnu ke svému počítači připojil a napsal pro ni ovládací software.“

Nick Cheesman

„SORD M5
Forerunner of the MSX although this machine does not adhere to the standard. Has a Z80A running at 3.58Mhz and various TI custom chips to drive the display and sound. BASIC is supplied on cartridge which has to be plugged in to the machine in order to use the machine. With this facility, the meagre 20k of RAM is not such a problem. Graphics resolution is good with up to 16 colours and 32 hardware sprites similar to the Commodore 64. As with all Japenese machines it is well designed (although it has a rubber key keyboard) and sold for around 150 pounds. The later MSX machines may possibly had led to it's demise.“

Felix

„I když se nikdy moc nerozšířil, měl tento počítač ve své době postavení jakési šlechty mezi domácími počítači (obzvlášť těmi s gumovou klávesnicí :). Měl zvláštní čip pro grafiku a pro zvuk a pokud jste odklopili kryt nad klávesnicí, objevil se slot pro moduly (cartridge), kterými jste mohli zásadně vylepšit schopnosti počítače. Tedy - ve skutečnosti jste museli, bez dalších 32 KB RAM a nějakého vylepšeného Basicu s ním až taková zábava nebyla. Mohli jste si ale pořídit adaptér, který umožňoval současné připojení až tří modulů najednou. Pokud jste měli bony, stačilo zaběhnout do Tuzexu...“

Fredrik Ekman

„The Japanese home computer Sord M5 has a special place in my heart. This page (which is under construction (and pages under construction are not for publication)) will be about that computer and the programs that were written for it.“

Kris Garrein

„This is a very small computer, but it looks absolutely fantastic. The one in my posession (praise the lord) is in excellent condition. It has its power adaptor and Basic-I cartridge and is in fully working condition ! ... This is one of the machines I will never sell nor trade...“

Tim Langdell

„Externally the M-5 is beautifully designed and made to the high standards expected of Japanese electronics. It measures 10.5in. wide, 7.25in. deep, and 1.5in. high, which makes it slightly bigger all round than the Spectrum. The two-tone grey plastic casing opens to reveal a bright yellow back, which houses the ROM cartridge slot.“

Radim Kolář

„Diky osmibitum jsem se totiz mnoho naucil. Prvni pocitac, ktery jsem mel byl SORD m5. Tento na svou dobu pomerne pokrokovy pocitac byl vybaven nekolika druhy jazyka BASIC, ktere se umistovaly do vymenych pametovych modulu - BASIC-G,F. Napriklad Basic-G byl urcen pro tvorbu her a grafickych aplikaci a BASIC-F. Jedna z jeho nevyhod byla, ze na nej nebyl temer zadny software. Tak, kdyz jsem si chtel hrat, musel jsem si hru naprogramovat. Vyrobil jsem pro nej priblizne 20 ruzne kvalitnich her v jazyce BASIC-G.“

doc. Ing. Tomáš Kubálek, CSc.

„V květnu 1985 jsem si koupil mikropočítač Sord M5 v obavách, že nedostanu koupit doplňující moduly, které měly být dovezeny do Československa postupně. Mikropočítač Sord M5 poskytuje programátorovi i uživateli podstatně větší možnosti a pohodlí než mikropočítač Sinclair ZX-81. Pokusil jsem se přeprogramovat původní jednoduchou verzi programu na zpracování průzkumů z prosince 1984 na mikropočítač Sord M5. Práci s mikropočítačem mi usnadnil i vlastní magnetofon (dosud jsme museli pracovat s půjčeným nebo ladit bez magnetofonu v naději, že nedojde k přerušení dodávky elektrické energie). Paměť RAM 4 kB základní sestavy s modulem Basic-I se ukázala pro odladění programu jako nedostatečná. Na štěstí týden před celostátním kolem SVOČ začali prodávat modul Basic-G s pamětí RAM 8 kB. Během týdne jsem s využitím proveditelnosti programů v Basicu-I modulem Basic-G spojil již odladěné části a doplnil grafické znázornění výsledků. Teprve den před soutěží jsem v Praze na koleji doplňoval předváděcí variantu, neboť typování vstupních údajů by bylo při soutěži zdlouhavé. Grafické znázornění vyvolalo zájem jak na celostním kole SVOČ tak na DP-P.“

Colin Meek

„This was an exciting time for computer users. Computers were being released all the time for the home market. I managed to get many computers and learned tons of stuff that would stand me in good stead later on. From memory, the computers I had during this time were; Sinclair ZX81, Sinclair ZX Spectrum, Texas TI-99/4A, Mattel Aquarius; Sord M5; Commodore Vic20; Atari ST520FM and probably a few more. Using all these different computers gave me a grounding in picking up technology and getting it to work very quickly, which is something I still do to this day.“

Brian - Old Computers

„It is still important to preserved our computing history,therefore I beg you not to throw out any old computing equipment including Books, Magazines, Cables or leads no matter how trivial they may seem even broken equipment could be restored and preserved.  No matter where you are in the world you will not be far from someone collecting and preserving these precious old machines. If you have anything that you would like to donate or trade please contact me. Like all collectors I have a wish list, I am interested in virtually any computers pre the 90s.“

Ozzy's Computer Emulation Page

„The SORD M5 (1982) had no really great success outside Japan, but had lot of interesting characteristics. It uses Z80 microprocessor, 4 (max. 32) KB RAM, and has the same video characteristics as the MSX computers (but doesn't belong to this family). It was sold with a ROM cardridge, containing three Basic languages: the Basic-I (very simple version for beginners), the Basic-G (with lot of graphic commands) and the Basic-F (for mathematic and scientific applications).“

Pavel Riedel

„Na Sorda rád vzpomínám ještě dnes (prodal jsem jej v roce 1987 do nějakého JZD, evidoval potom krávy). Bylo na něj málo her, takže jsme si programovali všechno sami. Pokud se použil Basic-G, mohli jste lehce nadefinovat tzv. Sprite, grafické objekty s nezávislým pohybem po obrazovce a nemuseli jste se u nich starat o obnovování znaků v pozadí (jupííí). Navíc je stačilo umístit na  určitou souřadnici, zadat cílový bod, rychlost a dál jste se o ně nemuseli starat.  Pokud se dva Sprite překryly, byla vyvolána procedura (takový Event, ale na 8 bitech). Prostě paráda. Zvukový generátor byl tříkanálový + jeden šumový kanál (např. výbuchy).“

Peter Sadovský

Tatatatá! Môj prvý vlastný počítač. Rýchla mašinka s dobrou grafikou, kvalitným zvukom, vynikajúcim nahrávaním na magnetofón (všetko na tie časy). Okrem toho mala absurnú koncepciu. Pamäť RAM a ROM Basic bolo nutné zasúvať do konektoru pod odklopným krytom. Ani sa veľmi nedivím, že Sord skrachoval.

Patrice Salvy

„A mesure que le temps passe, je rencontre de moins en moins de jeunes qui ont connu les premičres machines sur lesquelles on pianotait, découvrant le Basic et s'émerveillant devant les résultats de sa programmation dčs qu'un spot apparaissait ŕ l'écran et qu'un "beep" timide arrivait ŕ déchirer le silence de longues, trčs longues nuits de veille !“

Takayoshi Shiina - zakladatel firmy SORD Computer Systems Inc.

„Almost all of my problems were because of having a big mouth! I made a lot of announcements that I later had to revise.... Anyway I think that a large part of my problem was that I was a thorn in the side of the Japanese establishment. One day, back in February 1983, the president of a famous company called me and asked me to sell him my company. He was very persistent, and at one stage he warned me, "Mr. Shiina, you had better sell your company now, while you can." We talked and talked, but in the end I decided not to sell.
Then, in the following months, some really strange things started happening.“

doc. Ing. Luboš Svoboda, CSc.

„Pak jsem u kamaráda uviděl  „Sord Creative Computer M5“ a  bylo rozhodnuto. Sord M5 byl malý, elegantní, šikovný a spolehlivý.   Byl to původně  japonský počítač, který byl pro evropský trh montován v irském Dublinu. Byl sice dražší než ZX Spectrum a k nám byl dodáván skoro bez her, ale měl zřetelně modernější koncepci, která se blížila pozdějšímu „ideálnímu“ osmibitovému hardwarovému standardu MSX. Jakmile se mi podařilo (za pracně obstarané bony)  získat Sord M5 do osobního vlastnictví,  opustil jsem IQ 151 úplně. S osmibitovým mikropočítačem  Sord M5 jsem strávil mnoho denních i nočních hodin.“

Roman Štec

„Moje zájmy o počítače zahájila programovatelná kalkulačka CASIO PB-100 s vestavěným interpretrem jazyka Basic. Nadšen tím, že přístroj dělá to co jsem do něj naprogramoval a pokud ne, tak to nebylo proto, že by mě snad neměl rád či si na mě zasedl, ale proto, že jsem něco udělal špatně, jsem se o počítače začal zajímat více. Časem jsem si pak pořídil osmibitový skvost nesoucí jméno SORD m.5 - japonský výrobek vyrobený v Irsku dovezený Tuzexem. Těchto počítačů se údajně do ČSSR dovezlo něco kolem jednoho tisíce kusů. Nevím. Každopádně můj SORD měl výrobní číslo 38 a kamarádův 653.“

Peter Verhaar

„Nice little computer. The "rubber" keys made it hard to work with, but in combination with the "Func" key short cuts keys where available. The BASIC interpreter came in a cartridge (F or G variant).“

Vlastimil Veselý

„Pak se začaly objevovat malé domácí počítače: Sinclair ZX80, ZX 81, ZX Spectrum (nezapomenutelný gumák) SORD M5, ATARI 800, a jiné, dnes již zmizelé v propadlišti dějin. Těsně před vojnou jsem na MSVB (16.9 1983) poznal kromě takových skvostů jako PP02, TEMS-PAS, SMEP, SP830 i dva později nejrozšířenější produkty československého vývoje - PMD85.0 (s barevným krytem, bez výsuvného modulu.) a IQ 150.“


 Naposledy upraveno: 29.04.2004