TOPlist

SubtitlesK5ky

Tvorba a úprava titulků

english


cvaknutím se zobrazí celý obrázek

Proč a nač

Tento program vznikl proto, že žádný z nástrojů, který je k dispozici pro tvorbu, kontrolu, opravu a úpravu titulků nevyhovoval mé prosté potřebě: rychle zkontrolovat titulky (správnost syntaxe zápisu, vizuální vzhled na TV) a případně je bez velké námahy upravit (řekněme naformátovat a odvšivit).

Ač si velmi vážím práce, kterou si dávají amatérští tvůrci titulků s tím, aby přivedli na svět něco, co v CZE doposud nebylo*), přece jen po technické stránce nejsou titulky bez jistých nedostatků, které mě nedají spát a prostě je musím opravit, než je dám do archivu.


*) například titulky k TV seriálu FUTURAMA nebo k manga filmům, které na náš trh nikdy nebyly uvedeny a proto pro mě ani "oficiální" překlad/dabing neexistuje.

Jak na to

Jak se s programem pracuje? Skvěle, to je přece jasné! Styl mé práce je dejmežtomu následující: pustím si video z PC na TV (přes DualHead). Když se mi v titulcích něco nelíbí, mohu udělat dvě věci - buďto film zastavit a hned zjednat nápravu (tzn. zvednout prdel, dojít k PC, zastavit přehrávání, převinout zpět, opravit, uložit), nebo si jen označit přibližné místo, kde se mi něco nelíbilo stiskem jediné klávesy (F11) a teprve po skončení filmu zjednat nápravu (vyhledat označená místa a opravit). Za tímto účelem je vhodné mít F11 nadefinované i na DO (=dálkovém ovládání).

Oprava zpravidla spočívá v tom, že titulek zalomím jinak (jedním až dvěma stisky horké klávesy F5 nebo F6), nebo opravím pravopisnou chybu (F4 + editace). Ostatní chyby už nejsou tak "bleskově" opravitelné, nicméně stále jejich oprava obnáší jen pár úhozů do klávesnice (pro človíčky, kteří jsou leví na obě ruce jsem zařídil myší stisknutelná tlačítka, kterými lze docílit téhož, bez nutnosti sahat na klávesnici).


novinka ve verzi z 13.6.2002

Návod, Příručka

V podstatě není potřeba, ale samozřejmě jí průběžně, spolu s programem tvořím. K dispozici je v programu pod klávesami F1 a Alt+F1. Protože se ukázalo, že je to poněkud málo, je možné si text nápovědy z programu také uložit do souboru (pravým tlačítkem myši) a soubor pak třeba otevřít ve Wordpadu a vytisknout.


Konfigurace programu

Požadavky

S čím to chodí? S přehrávačem Windows Media Player 6.x (podmínka nutná) a DivXG400 (nanejvýš žádoucí). Program je odzkoušen ve Windows 98 Druhé vydání, Windows NT 4.0 Workstation, Windows 2000 Professional a také ve Windows XP Professional. Program přímo využívá některých vlastností filtru DivXG400 a proto pokud není DivXG400 nainstalován, nelze v programu některé specifické funkce použít (ne, že by se bez toho nedalo žít).


[...]

Jedním z dalších požadavků za chodu programu je znalost FPS, neboli konkrétního počtu snímků za sekundu, jakým budou titulky (resp. film) přehrávány. Protože lidé jsou tupá zvířata, opakuji, že toto lze u AVI zjistit velmi snadno z vlastností souboru:


[Ukaž vlastnosti přidruženého videosouboru]
tlačítko vyzkoušeno i v XP

Licence

Nijak nepopírá AZ a já jako autor AD tímto uděluji komukoli AD užívat v souladu s platným AZ (AZ=Autorský Zákon, AD=Autorské Dílo).


jedna z novinek ve verzi z 18.6.2002


novinka ve verzi z 20.6.2002

Podpora dálkového ovládání

Ano, pomocí DO lze ovládat program. Já používám software Girder s Igor plug-inem a velmi jednoduchým hardwarem, který jsem si dle Igorova návodu sám "zbastlil":

Download

Kde sosat?
SubtitlesK5ky: Tady je verze 0.0.1.6 z 1.1.2003, cca 760 KB, zabaleno do ZIP archívu. Součástí archívu jsou i soubory pro různé jazykové verze programu, se kterým mi můžete pomoci tím, že zkusíte něco přeložit nebo po mě opravit.
V archívu jsou EXE, INI a jazykové soubory (program se nemusí instalovat) a všechny musí být ve společné složce (adresáři, direktoráři), TXT a DIZ nejsou pro běh programu vyžadovány, neb jsou to info soubory o ZIP archívu a je možné je smazat.

Důležité upozornění: zatím všechny verze programu včetně této mají statut BETA VERZE. Pro plnou funkčnost je zapotřebí být registrovaným Beta testerem. Registrace je ZADARMO, viz odstavec dále.

Jako další jsem připravil program pro převod titulků z různých víceméně exotických formátů do formátu Micro DVD Player.
K5SubConvert: Tady je verze 1.0.2.0 z 29.7.2002, cca 270 KB, zabaleno do ZIP archívu.
V archívu je EXE soubor (nemusí se instalovat).


novinka ve verzi z 21.6.2002

Pomoc

Program je napsán tak, aby mohly být všechny popisky a hlášení zobrazovány v takřka libovolném jazyce (pokud používá písmo založené na latince). Hlášení jsou v sekcích INI souboru, k dispozici je vždy kompletně [Česky] a snažím se i o [English] (což se mi né vždy dokonale daří). Uvítám pomoc s angličtinou, ale samozřejmě i pomoc v podobě překladu do jiného jazyka.


Vzhled ve Windows XP

Kontakt

Diskuse nad programem se odehrává zde. Budu rád za připomínky, náměty, ale samozřejmě i kritiku.

Pokud máte potřebu zeptat se na cokoli jiného, co se přímo netýká programu SubtitlesK5ky a týká se videa na PC, zeptejte se v kterémkoli z těchto diskusních klubů (seřazeno podle abecedy):


novinka ve verzi ze 4.7.2002

Registrace

Není povinná, ale je nanejvýš žádoucí. Registrace je zdarma a vyžaduje pouze vyplnit údaje v e-mailové zprávě, kterou vám program předpřipraví, když zvolíte v menu Nápověda položku Dopis autorovi (Registrace).

Poté obdržíte Registrační klíč, což je soubor, který stačí nakopírovat do složky k EXE souboru s programem.

 


Registrovaná kopie

Prosím, buďte při vyplňování údajů seriózní. Sbírám data do mé statistiky geografického využití programu. Výsledky jsou ke spatření zde.

Co nového

Například toto:


nesmyslně nalámané titulky: je jednodušší nejprve se
zalomení zbavit a pak jedním stiskem klávesy napravit


jedno drobných vylepšení [<<]

V čem že to je?

Původně jsem program napsal ve vývojovém prostředí Control WEB 2000, které je zdarma ke stažení na stránkách jeho českého výrobce. S CW 2000 jsem měl výborné zkušenosti: celý projekt je jeden textový soubor (plain text pár desítek KB veliký, nic speciálního) se kterým lze pracovat, když na to přijde, i v notepadu, vývoj aplikace je rychlý a chod bezproblémový. Navíc jakékoli problémy lze vyřídit e-mailem nebo i telefonicky přímo s autory CW, takže chyby na které jsem během doby co jsem CW používal narazil, byly bez okolků odstraněny (zkuste něco takového chtít po firmách typu Siemens nebo Microsoft - pomoci se nedovoláte).

Protože programuji od roku 1981, nebyl pro mě v roce 1999 žádný problém naučit se programovat v CW během několika hodin (i díky vydatné pomoci podrobné české dokumentace). A když jsem se v roce 2001 rozhodl napsat jednoduchou aplikaci pro opravu titulků, nebyl to žádný problém a ani nebyl problém integrovat do této aplikace ActiveX přehrávač díky tomuto popisu rozhraní.

Zdrojový text hotové a odladěné aplikace jsem vystavil na mé WWW stránce a nabídl komukoli zdarma ke stažení. K mému velkému překvapení se nenašel nikdo, kdo by si byl ochoten nainstalovat CW 2000, aby si aplikaci mohl spustit. Přitom jinak jsou lidé schopní si do Windows nainstalovat lecjakou krávovinu (a Windows si postupně celé "rozesrat").

Protože jsem relativně nedávno (květen 2002) zjistil, že Borland nabízí na svých stránkách též zdarma ke stažení vývojové prostředí Delphi 6, došel jsem k přesvědčení, že bych mohl zkusit program napsat v paskalu (Delphi=Borland Pascal for Windows, pro ty, kdo to neví). Protože jsem kdysi dávno v Delfách naprogramoval několik menších jednodušších prográmků, nebál jsem se do toho skočit takříkajíc po hlavě. Mé paskalské programátorské dospívání a zrání mělo přibližně takovouto genezi:

Proto jsem musel zpočátku vypátrat dostatek informačních zdrojů, což se podařilo (Živě, Builder, Hofyland), takže jsem z nich začal průběžně čerpat pro mě nové poznatky a program se začal pomalu "zhomotňovat". Po měsíci samostudia a mnoha a mnoha hodinách práce už byl téměř hotov.

Několik dalších měsíců jsem pak program postupně vylepšoval, tak jak přicházely mé vlastní nápady i podněty těch několika málo aktivních betatesterů.


Výpočet času, po který mají být titulky zobrazeny


Announcement:
o všech informacích zde uvedených platí, že nutně nemusí být 100% správné.
Stránka byla vytvořena pomocí programu NOTEPAD.EXE, což je jediná správná cesta, jak tvořit HTML.
Obrázky obrazovek byly nasnímány za prostého užití čudlíku [PrintScreen], následně byly zpracovány a případné ostatní obrázky i namalovány v programu Corel PhotoPaint.

Home


© 2002, K5