FAQ: Ostatní

Neboli nejčastěji kladené otázky

AVI - ASUS neznámý kodek. Vlastním grafickou kartu ASUS Riva TNT 2 ultra deluxe, která má kodek ASV1 (mohu si vybrat zda standardní ASV1 či ASV1-high quality). Po recordingu videa mi však vygeneruje jakýsi AVI, který nelze žádným mě dostupným převaděčem na MPEG 1 či MPEG 2 zpracovat. Veškerý soft mi hlásí, že se jedná o neznámý formát AVI.

S jinou kartou než AV Master 2000 zkušenosti nemám, bohužel. Takže: nevím.

AVI - ATI neznámý kodek. Měl jsem doma zapůjčen PC s grafickou kartou od ATI pomocí který jsem si z videokazety stáhnul nějaký klípky a vypálil na CD ve formátu ATI-VCR2. Když jsem zapůjčené PC vrátil a chtěl si přehrát klipy na mém PC, tak médiaplayer hodil hlášku, že jde o neznámý codec a soubory nepřehrál. Je nějaký softík, který si umí poradit s formátem VCR2 a převést ho do přívětivějšího a hlavně pro mě přehratelného formátu MPEG ????

Formát ATI-VCR2 neznám a s jinou kartou než AV Master 2000 zkušenosti nemám, bohužel. Obávám se, že bez správného kodeku AVI soubory do MPEGu převést nepůjde.

AVI - půlsnímky. Prosím tě, nevíš jak je to se skládáním snímku z půlsnímků?

Po pravdě řečeno, nevím to úplně přesně. Myslel jsem si, že to vím, že je to tak, že se jeden snímek, který má 768x576 bodů rozdělí na dva snímky (půlsnímky) 768x288 přičemž jeden má jen sudé a druhý jen liché řádky (nebo obráceně liché/sudé, to fakt nevím) a že se tyto dva snímky vyšlou po sobě (jestli se chybějící řádky na TV zduplikují nebo prostě jen vynechají, nevím). Z 25 snímků za sekundu je pak 50 půl snímků za sekundu.

dva různé půlsnímky

Ovšem při pohledu na tento obrázek je jasné, že je složen ze dvou různých půlsnímků, což je krásně vidět tam, kde je v obraze nějaký pohyb. Jestli je to chyba na straně vyslílače, nebo jestli AV Master nepozná, které dva snímky k sobě patří, nevím. Každopádně, někdy jdou půl snímky správně za sebou a někdy ne.

Asi to je obecný jev, protože například program VirtualDub obsahuje video filtr Smart Deinterlace, který kromě jiného umožňuje odstranit třepení právě tím, že se k sobě dají správné dvojice půlsímků, které pak vytvoří původní, nerozřepený snímek.

Toto lze bohužel uplatnit pouze u videa, které bylo prapůvodně vyrobeno metodou FRAME-BASED (tedy non-interlaced), tedy například "stažením" celuloidového filmu do analogové či digitální podoby. Záznamy pořízené TV kamerami (ať už studiovými nebo domácími) jsou v 99% případů prokládané, neboli interlaced (FILED ORDER A nebo B), protože kamera snímá scénu 50x za sekundu v polovičním rozlišení a z těchto dvou půlek (nasnímaných v různém čase, proto obsahujících různý obraz) teprve složí celý snímek. Rovněž filmy převedené z 30ti fps na 25 fps jsou prokládané (díky přepočtu). Filmy 24 fps (celulid) se nepřepočítavají, jen se pustí rychleji (24 fps -> 25 fps = nepatrná změna).

AVI - rozlišení. Chtěl bych se zeptat, jestli má smysl honit se za rozlišením MPEGu 768x576 (plný PAL), když VHS má jen 220 řádek? A nevíš, jak je to s kvalitou obrazu na různých záznamových (analogových) médiích?

I v tom mám trochu zmatek. Všude čtu, že rozlišení VHS je 220 až 240 řádek, S-VHS až 440 řádek, Hi-8 až 450 řádek, ale já mám za to, že počet řádek je konstantní (625 celkem, z toho 576 obraz) a že se má údaj týkat bodů na jedné řádce. A pak narazím na takovouto tabulku, kde se moje domněnka potvrzuje:

Formát
obrazu
Frekvenční
rozsah
Horizontální
rozlišení
VHS0 až 3,2 MHz250 bodů
S-VHS, Hi-80 až 4,2 MHz350 bodů
DV, DVCAM0 až 4,5 MHz480 bodů
Digital 80 až 4,5 MHz480 bodů
Betacam SP0 až 4,8 MHz500 bodů

Nakonec jsem u Jukonů našel tento text:
Horizontální rozlišení obrazu - pod tímto pojmem se rozumí počet bodů (někdy se také říká řádků) na jeden televizní řádek, které je daný video záznamový a reprodukční systém schopen reprodukovat. Pozor, neplést s počtem obrazových řádků, kterých je pro systém PAL stabilně 625!
Například VHS záznam má maximální horizontální rozlišení kolem 250 bodů (řádků), Hi8 záznam 400 bodů (řádků) a DV pak přes 500 bodů na jeden obrazový řádek.

IRQ - Jak jsi dokázal dostat na IRQ 5 současně ISA Sound Blaster a ISA LPT? Mě to stále hlásí, že je LPT v konfliktu.

Inu, je to doslova alchymie. Nejprve jsem nastavil Sound Blaster na Základní konfiguraci 6, upravil adresy a IRQ a nedovolil jsem automatické nastavení. Pak jsem nastavil LPT v CMOS BIOSu jako LPT2 (protože to má IRQ 5) a ve Windows jsem nastavil LPT1 na Základní konfiguraci 2 a povolil automatické nastavení. Windows mi LPT1 nastavily úplně jinak. Potom jsem u LPT1 opět zrušil automatické nastavení a nastavil Základní konfiguraci 2. Totéž (povolit a zakázat autokonfig) jsem udělal i se Sound Blasterem. Nakonec zůstaly obě zařízení bez automatického nastavení s mnou (ručně) nastavenými adresami a IRQ. Obé na IRQ5 bez konfliktu. Prý to ale jde udělat i jednodušeji: fígl je v tom jednou Windowsům dovolit, udělat si LPT1 po svém, pak si zvolit ruční konfiguraci LPT a nic v ní neměnit a nakonec LPT v BIOSu nastavit na IRQ5.

Miro Video DC10 - Nevíte náhodou jak se pracuje s kartou MIRO VIDEO (10) teď přesně nevím jak se jmenuje. Nemáte ponětí jestli se s ní dá také dobře stříhat a dosahuje-li profi výsledků a nebo je to jen taková nic moc karta?

S jinou kartou než AV Master 2000 zkušenosti nemám, bohužel. Takže: nevím, nicméně: Miro Video DC10 je údajně docela kvalitní karta, srovnatelná s AV Masterem, jen je o něco levnější. Jak jsem slyšel, tak předávám dál.

Synchronizace obrazu a zvuku - po kompresi ve VirtualDubu jsem přišel na to, že se zvuk [MPEG Layer-3] zpožďuje za obrazem [DivX ;-) Low-Motion], co s tím?

Je nutné, aby se zvuk s obrazem nerozcházel už ve zdrojovém AVI souboru. Jinak VirtualDub umí opravit chybu kodeku MP3, která způsobuje ztrátu synchronizace obrazu se zvukem. Standardně je tato oprava povolena.

Synchronizace obrazu a zvuku - u nagrabovaného AVI se mi zpožďuje zvuk za obrazem (DivX 3.11 alpha). Čím to je???

Při kompresi zvukové stopy do MP3 při běžném zpracovávání videa umí VirtualDub opravit chybu kodeku, která způsobuje ztrátu synchronizace obrazu se zvukem. Nevím, zda-li tuto chybu opravuje i při grabování. Každopádně lze grabovat do nekomprimovaného WAVu, kde se tato chyba nemůže projevit. Pokud se přesto obraz a zvuk rozchází, pak je mizerná grabovací karta nebo při grabování vypadávají snímky. S kartou AV Master 2000 tyto problémy neznám, proto se nezlobte, že vám neumím poradit lépe. Pokud se v nagrabovaném AVI obraz a zvuk nerozcházejí a rozcházet se začnou až po konverzi, a  to i přesto, že je povolená korekce chyby MP3, pak také nevím co s tím, mě se to zatím nikdy nestalo.

Video-CD - jak přehrávat Video-CD na počítači, který nemá hardwareovou podporu pro přehrávání MPEGu? Soubory s videem jsou s příponou .DAT a fakt netuším, čím to přehrávat.

Běžně stačí přejmenovat DAT na MPG (pokud není na CD, pochopitelně) nebo naasociovat příponu DAT na totéž, co má přípona MPG a pak lze Video-CD DAT soubory přehrávat čímkoli, co umí MPEG-1. Rovněž lze spustit Windows Media Player a metodou "táhni a pusť" do něj *.DAT položit.
Ale nezbytnou podmínkou ve Windózech je přítomnost kodeku pro MPEG-1. HW podpora MPEGu na videokartě není nezbytně nutná, MPEG video stream může softwareově dekódovat i CPU, v takovém případě je ale nutné alespoň Pentium 233 MMX a rovnou zapomeň na "full screen" přehrávání. Jinak co se týče přehrávačů, tak MS Internet Explorer 4 má Active Movie Player, Internet Explorer 5 má Windows Media Player. Windóze samotné pak mají Přehrávač záznamů, který je schopen MPEG přehrávat taky, pokud má kodeky. Doporučuji stáhnout Windows Media Player z http://www.microsoft.com.

Video-CD - jak vypálit Video-CD z MPEGu tak, aby byl výsledek co nejlepší?

Program TMPGEnc, který je freeware, umí encódovat, spojovat a multiplexovat MPEGy jak libo, tedy je umí připravit i pro vypálení na Video-CD. Pokud je zdrojové AVI ve vynikající kvalitě, pak je vynikající i "vyencódovaný" MPEG-1.

Pokud jde o to, jak vyrábět Video-CD přehratelné ve Video-CD/DVD přehrávačích, tak vím jen tolik:
- ze souboru DAT "ukradeného" z Video-CD již Video-CD vytvořit nejde (jde, ale musí se "zbavit" záhlaví);
- soubory MPG a DAT jsou v tomto vztahu: DAT obsahuje záhlaví + to samé co je v MPG;
- MPG soubor, ze kterého má být vytvořeno PAL Video-CD, musí přesně splňovat tato kritéria:

- Video-CD umí vypálit WinOnCD, Nero Burning ROM a jistě i mnohé další vypalovací softwéry.

Správný postup je popsán například zde v návodech. Již jsem podle něj několik Video-CD v2.0 vyrobil a můj DVD přehrávač je přehrává k mé naprosté spokojenosti.

VirtualDub - potřeboval bych poradit, jak se pracuje s programem VirtualDub. Prý umí pracovat s více vstupními AVI soubory?

Program VirtualDub je freeware (tedy zadarmo). Umí toho hodně. Nepadá. Proto je můj oblíbenec. Proto na něj budu pět chválu. A budu tak činiti zde, až do první GPF. Ámen.

Windows 98 - paměť. Chtěl bych se zeptat, jestli používáš ve Win98 nějaký program pro lepší správu paměti (Windows hodně plýtvá pamětí), např. Cacheman 3.8?

Ano. Stávalo se mi, že jsem měl ve Windows 98 po chvíli práce volnou RAM o velikosti 4 KB (!!!) (v  PC mám 3x128 MB v DIMM SDRAM). Rovněž se mi stávalo, že jsem chtěl otevřít AVI soubor (jakýmkoli způsobem), a počítač na několik minut zcela zatuhl (přestala se hýbat myš, přestal existovat na síti, zastavil se RTC). Poté Windows zase běžely, jako by se nic nestalo. Vážně nevím co ty dojebané Windows po tu dobu dělaly. Poté, co jsem za pomoci programu Cacheman nastavil minimum a maximum diskové keše (Windowsí SmartDrive) na alespoň 4 MB, oba tyto jevy zmizely.


Další otázky a odpovědi hledej zde. Své vlastní dotazy (případně i odpovědi) můžeš položit zde.


Announcement:
o všech informacích zde uvedených platí, že nutně nemusí být 100% správné.
Stránka byla vytvořena pomocí programu NOTEPAD.EXE, což je jediná správná cesta, jak tvořit HTML.
Obrázky obrazovek byly nasnímány za prostého užití čudlíku [PrintScreen], následně byly zpracovány a případné ostatní obrázky i namalovány v programu Corel PhotoPaint.

Home


© 1999-2001, K5