K mému velkému překvapení již v této ranné verzi Windows fungují některé klávesové zkratky, které používám dodnes. Jsa více psáč než mouseklikač (jako polohovací zařízení mám u notebooku touchpad a stick a oboje je zcela nepoužitelné, ale výrobce to nějak nechce pochopit), odkojen textovým režimem na domácím počítači u nějž byly polohovacím zařízením dva joysticky, komanduji Windows a jejich aplikace z 99,9% z klávesnice. Takže co že to "jednička" umí?
Na takové fajnové věci jako je ALT/F4, SHIFT/ALT/TAB nebo podtržená písmena (horké klávesy) rovnou zapomeňte. Spolehlivý postup jak vypnout Windows: doALT/TABovat na MS-DOS Executive, stisknout ALT/mezerník, z rolety vybrat Close a stisknout ENTER. Na výzvu zda ukončit Windows session samozřejmě odpovědět kladně.
Multitasking funguje, lze mít spuštěno několik Windowsích úloh (i stejných) současně. Pokud je zobrazeno nějaké jiné okno, než okno úlohy (například About, End Session nebo okno pro vyplnění cesty, viz obrázky), nelze dělat nic jiného, dokud je okno otevřené (tedy ani přepnout do jiné úlohy).
Konec Windows
DOSové programy z Windows spouštět lze. Příkazem Load lze spustit DOSový program minimalizovaně. Poté jej lze přepnout na celou obrazovku. DOSový program spuštěný příkazem Run běží rovnou přes celou obrazovku. DOSový program běžící přes celou obrazovku, nelze "okenizovat" a nelze se přepnout do Windows jinak, než ukončením tohoto programu (resp. nenašel jsem způsob, jak to udělat). Naopak COMMAND.COM běží v okně, lze ho spustit vícekrát a naopak se mi u něj nepodařilo dostat ho na celou obrazovku v textovém režimu.
Windows se zcela obejdou bez myši, ale narazil jsem přece jen na jednu výjimku, kdy jsem se bez myši neobešel. Označování textu pro práci se schránkou (klipboard). Nepodařilo se mi zjistit, jak označit text jinak, než tažením myší při stisklém tlačítku. Do klipboardu se vkládá vybrané klávesou Delete (vybrané zároveň smaže), vyndavá klávesou Insert (dnes CTRL/X a CTRL/V). Klipboard je společný pro všechny aplikace. Program CLIPBRD.EXE je prohlížeč schránky.
Change Directory
V MS-DOS Executive není možné změnit adresář nebo disk nějakým "lidsky jednoduchým" způsobem. To se totiž v případě adresářů dělá tak, jak Norton chtěl: najedu v seznamu souborů a adresářů na adresář, stisknu Enter a zobrazí se mi jeho obsah. Normálka, že jo. Jenže v Nortonovi se mi v podadresáři nabízí jako první adresář, který se jmenuje ".." a který slouží k návratu do adresáře rodičovského. Nikoli v MS-DOS Executive. Zde se buď musí myší cvaknout na cestu (na obrázku výše je to \WINDOWS.101) nebo vybrat menu Special položku Change Directory. Do nabídnutého okna ručně napsat, jaký disk nebo adresář chci zobrazit. Změnu disku lze provést také cvaknutím myší na symbol disku (na obrázku A: a C:).
Z výše uvedeného vyplývá, že ovládání Windows nepřineslo uživatelům PC nic tak zásadně převratného, aby z toho mohli skákat nadšením až ke stropu. Ve stejné době existovaly na PC lepší alternativy téhož (správci souborů, kreslící programy, textové editory, o kalkulačkách nemluvě).
Čím byly tedy Windows zásadně nové? Jednak přinesly filozofii: jeden ovladač obrazovky a jeden ovladač tiskárny stejný pro všechny aplikace (ovladač myši byl už v té době společný všem DOSovým úlohám), druhak nabídly víceúlohové prostředí se společnou schránkou (pravda je, že spustit 2x Volkov Commander se mi ale nepovedlo). Myšlenka na společný ovladač pro modem, scanner, zvukovou kartu, síťovou kartu a ostatní hardware se narodila až mnohem později, zřejmě s tím, jak tyto hw komponenty postupně vznikaly.
Bohužel nevím, zda-li ve světě PC existovalo v téže době něco srovnatelného s Windows. GeoWorks, DesqView a Presentation Manager znám z doby pozdější. Počítače Amiga a Atari měly GUI dříve než PC, ale bohužel, tyto počítače byly chápány jako něco, co je na hraní a né na seriózní práci (což byl tragický omyl).
Příště se podíváme na druhou verzi Windows z roku 1987.
Začátek je pochopitelně na první straně. Pokračování na další straně.
[strana 1] [strana 2] [strana 3]
Announcement:
o všech informacích zde uvedených platí, že nutně nemusí být 100% správné.
Stránka byla vytvořena pomocí programu NOTEPAD.EXE, což je jediná správná cesta, jak tvořit HTML.
Obrázky obrazovek byly nasnímány za prostého užití čudlíku [PrintScreen], následně byly zpracovány a případné ostatní obrázky i namalovány v programu Corel PhotoPaint.
© 2001, K5