několik mých prvních postřehů & testy rychlosti
cvaknutím na obrázek se zobrazí detailní pohled |
Matrox Millenium G400 Dual Head je AGP bus master grafická karta s funkcemi 2D a 3D akcelerátoru s možností výstupu na dvě zobrazovací zařízení (dále jen displej). Dva na sobě nezávislé výstupy (horní [1], dolní [2]) umožňují připojit 2 VGA monitory, nebo lze připojit místo druhého monitoru redukci, na jejímž rozdvojeném konci je video signál (video cinch a S-VIDEO) a ten přivést na TV nebo do videorekordéru (dále jen TV/VCR).
AGP bus master znamená, že karta umí převzít a zobrazit data z jiného bus master zařízení (IDE/SCSI řadič/Video Capture) za minimální asistence CPU.
verze ovladače
Předpokladem je, že v [1] je monitor a ve [2] druhý monitor nebo redukce + TV.
Možné zádrhele:
neumím dostat signál na druhý displej
Aby se na druhém displeji něco objevilo, jest nutno v ovládacích panelech ve vlastnostech obrazovky v záložce DualHead featuresu Dual Head nejprve povolit. Na výběr jsou tyto možnosti:
DH Multi-Display funguje ve Windows 98 tak, jako by byly v PC dvě VGA karty: Windows 98 (95 to neumí) si pak "roztáhnou" desktop přes obě obrazovky. Na každé je možné si nastavit libovolné rozlišení a refreš. Myší pak lze přejíždět z jednoho obrazu do druhého.
DH Clone umožňuje zobrazovat kopii první obrazovky na druhém displeji.
DH DVDMax umožňuje přehrávat animace na první obrazovce a zároveň je sledovat přes celou obrazovku na druhém displeji (ideálně na TV). Animace nesmí využívat video overlay featůresu (některé kodeky pro kompresi videa jí využívají). Podrobněji jsem zkoumal chování DVDMax ve spojení s ASF a AVI na této stránce.
DH Zoom umožňuje zvolit si libovolně veliký region na první obrazovce a zároveň jej sledovat přes celou obrazovku na druhém displeji.
Pokud je zrovna druhý display využívan pro Zoom, neuplatní se DVDMax.
Aby bylo možné používat Zoom, je nutné si nadefinovat alespoň jednu horkou klávesu: DualHead Zoom - Enable. Po jejím stisku je nutné tažením myši (při stisklém LTM) definovat obdélník, jehož obsah bude zobrazován na druhém displeji (uvolnění LTM definici ukončí). Nutnou podmínkou je nepoužívat na prvním displeji barevnou hloubku 24bit.
připojil jsem redukci a vono nic
Není-li při inicializaci zjištěna redukce, je video výstup vypnut. Pokud nepřipojujeme redukci k vypnutému počítači, je tedy nutné počítač restartovat (restartovat Windóze nestačí).
pustil jsem FSB na 133 MHz a vono nic
Je nutné zajistit, aby AGP sběrnice běžela na max 100 MHz. Na MB ASUS P2B je jumper, kterým lze AGP:FSB nastavit na 1:1 (vhodné pro FSB 100 MHz nebo 66 MHz) nebo na 2:3 (nutné pro FSB > 100 MHz)
zasunul jsem kartu do MB ASUS TUSL2 a vono nic
Doporučuji jí tedy nejprve vyndat a za pomoci integrované VGA nastavit v CMOS BIOSu:
Dále je nutné zajistit, aby AGP sběrnice běžela na max 100 MHz.
všechno chodí, akorát při přehrávání videa na TV pomocí DVDMax se po nějaké době začne obraz na TV "cukat"
Závada, kdy obraz na TV běží podstatně méně než 25 fps, se ve starších ovladačích nevyskytovala. Poslední verze ovladače, kde se tato závada nevyskytuje je Matrox PowerDesk for Windows 95/98/Me Revision 6.23.005 (09-Jan-2001). Stačí stáhnout (4,3 MB), nainstalovat a problém zmizí. Pokud nezmizí, je ve Windows nějaký "záškodník" a v takovém případě doporučuji Windows smazat, nainstalovat znovu, zprovoznit a ověřit necukavost DVDMax a pak postupně doinstalovávat programy a hlídat, kdy DVDMax začne cukat. Takto jsem například odhalil, že za jistých specifických okolností cukání nastalo po instalaci přehrávače MicroDVD player. Ony specifické okolnosti: čerstvě nainstalované "holé" Windows 98 SE CZ s ovladači G400 (+Matrox DVD player), SB Live a AV Master - jinak naprosto NIC dalšího. Přitom na témže PC s "bohatě" vyšperkovanýma Windows 98 SE CZ (tj. spousta aplikací a utilit) a MicroDVD playerem obraz necukal! Čert ví, čím to může být :-(
Na další stránce jsem zapsal výsledky porovnání výkonu G400 a Voodoo 2. A na jiné stránce se věnuji Matroxce G550.
Announcement:
o všech informacích zde uvedených platí, že nutně nemusí být 100% správné.
Stránka byla vytvořena pomocí programu NOTEPAD.EXE, což je jediná správná cesta, jak tvořit HTML.
Obrázky obrazovek byly nasnímány za prostého užití čudlíku [PrintScreen], následně byly zpracovány a případné ostatní obrázky i namalovány v programu Corel PhotoPaint.
Fotografie byly pořízeny digitálním fotoaparátem Olympus C-3030.
© 1999-2001, K5