SORD M5 Creative Computer

 

     

 

SORD Japan logo



Historický přehled

Osmibitový domácí osobní počítač M5 uvedla na trh v roce 1983 japonská firma SORD. Respektive firma SORD oznámila model M5 už v roce 1982 a v prosinci téhož roku ho i představila veřejnosti. Na plastových výliscích, ze kterých je počítač sestaven, jsou časová razítka a ta prozrazují, že výroba se rozběhla už v první polovině roku 1982.

Sord Computer Corp., Sord Computer Systems Ltd.

Sord Computer Corporation je název mateřské japonské firmy, zatím co název Sord Computer Systems Ltd. je název její evropské filiálky, která měla výrobní továrnu v Irsku.

Sord Logo Japan

Sord Logo Ireland

Pokud jde o logo firmy SORD, tak existují dvě jeho verze, ale nedá se říci, že by v jeho používání na výrobcích M5 panoval nějaký ustálený systém. Logo SORD se nachází zpravidla na japonských výrobcích, zatím co logo SORD na irských. Ale vyskytuje se to i opačně, viz stejný napájecí zdroj AC-50 a různé typové štítky.

Typový štítek na napájecím zdroji

Typový štítek na napájecím zdroji

Typový štítek na napájecím zdroji

Typový štítek na napájecím zdroji

Každopádně logo ve tvaru SORD a nápis SORD COMPUTERS SYSTEMS INC, se nacházely na všech M5, které jsem viděl.

Logo on keyboard

Název firmy SORD je akronym ze slov SOftware a haRDware a má odrážet duální zaměření společnosti. Tedy to, že se firma zaměřuje jak na vývoj "železa," tak na vývoj programového vybavení.

SORD M5 doma i ve světě

Podle informací, které jsou mi známy, se v tehdejším Československu M5 prodával pouze v prodejnách Podniku zahraničního obchodu (PZO) Tuzex za cenu 1600,- bonů (tuzexových poukázek, přesný termín je "tuzexová československá koruna"). Já sám jsem si všechny SORDy, které jsem kdy měl, kupoval z druhé ruky, takže s nákupem v Tuzexu nemám osobní zkušenost. Nicméně na jedné z krabic od M5 je skutečně cenovka s číslem 1600.

Kusy pro Tuzex byly vyrobeny v Irsku a používají televizní normu PAL. Dle neověřené informace se v Irsku vyrobil údajně jen asi jeden tisíc kusů modelu SORD M5 a celá tato produkce putovala do Tuzexu jako barterový obchod (čili výměna zboží za zboží a tudíž režim neutrácel drahocenné devizy). Tuto informaci jsem se dozvěděl v dejvickém Sord klubu při 602. ZO Svazarmu někdy v roce 1987 nebo 1988, ale pravdivost této informace jsem neměl jak ověřit. V té době již v tomto Sord klubu nepůsobil Daniel Dočekal, který vydal pod křídly 602. ZO Svazarmu česky okomentovaný MONITOR ROM a vůbec byl u toho, když byly do Sord klubu zapůjčeny první vzorky z výroby M5 (samotný M5, periferie, software).

Šuskalo se, že Daniel byl dokonce i v Japonsku u SORDů na exkurzi, což se ale později ukázalo jen jako jedna z "Urban legends." Tím pádem informace o výrobě jednoho tisíce kusů pro ČSSR může být zrovna taková legenda. Nicméně počítače M5 prodávané v Tuzexech se vyznačovaly opravdu nízkými výrobními čísly. Sám mám Sordy s výrobními čísly 273 a 653. Můj první M5, které ho již nemám, měl výrobní číslo dokonce pouhých 38.

V té době se rovněž šířila zvěst, že M5 se prodává pouze v Československu, že model M5 byl nepříliš zdařilý pokus firmy SORD přijít na trh s osmibitovým počítačem pro domácnosti. Proto se údajně celá produkce z Irska podařila tak výhodně skoupit Podniku zahraničního obchodu.

Malá upřesňující vsuvka:
Na svých www stránkách měl MUDr. Jan P. Naidr napsáno:

Do Československa M5 dovezla firma Intersim a.s. Poprvé bylo možno si počítač prohlédnout na veletrhu spotřebního zboží na jaře 1984 (Brno). V zimě se začal prodávat v PZO Tuzex v Praze, Bratislavě, Brně, Košicích, Piešťanech a v Jihlavě. Byl prvním počítačem oficiálně prodávaným na československém trhu.

MUDr. Jan P. Naidr byl velký fanoušek M5, ba dokonce to byl zřejmě jeden z prvních lékařů, který používal SORD M5 ke své práci. Bohužel zemřel 10.2.2006 ve věku 58 let. Časem zmizely i jeho osobní stránky, které měl umístěné na serveru Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, proto dnes lze najít jen jejich částečné kopie nebo citace z nich. Původní adresa stránek byla

http://falabella.lf2.cuni.cz/~naidr/sord/

Dovětek: stránky jsem reinkarnoval, viz Stroj času.
Konec vsuvky.

Dnes víme přinejmenším to, že není pravda, že by se M5 prodával výhradně v ČSSR. V Irsku se totiž vyráběl i SORD M5 pro trh Spojeného království, rebrandovaný jako CGL M5 a podle všeho tedy nejen pro UK a ČSSR, ale i pro další evropské trhy.

SORD M5 se nepochybně prodával rovněž ve Španělsku, protože jsem se v roce 2017 na eBayi neúspěšně pokoušel vydražit M5 s originálními manuály právě ve španělštině. Na stránce Časopisy je odkaz na reklamu na SORD M5 ve španělském časopise z roku 1984. Existuje švédský klubový zpravodaj SORD, viděl jsem prodávat M5 v aukcích ve Švédsku a v Itálii, což sice nic nedokazuje, ale přinejmenším to naznačuje, že se mohl prodávat i tam.

výrobní číslo

přelepené výrobní číslo

výrobní číslo

výrobní číslo

V Japonsku se prodával M5, který používá televizní normu NTSC a tamtéž se vyráběly modely jak NTSC, tak i PAL. Výrobní čísla těchto modelů, jsou úplně jiná, než těch M5 z Tuzexu. Některé kusy z Tuzexu mají dvojí samolepku s výrobním číslem. Očividně je na kejsu nalepený výrobní štítek s nápisem Made in Japan a je přelepen štítkem Made in Ireland. Proč? To se můžeme dnes už jen dohadovat...

přelepené výrobní číslo

přelepené výrobní číslo

Další výskyt M5 po světě v osmdesátých letech dvacátého století není příliš dobře zdokumentován. V roce 2007 jsem si dopisoval s jednou paní z Nového Zélandu, která našla SORD M5 zřejmě v pozůstalosti a zjišťovala, jak by se dal prodat. Já sám vlastním M5, který jsem zakoupil roce 2018 přes eBay od jeho předchozího majitele z Nového Zélandu. Jeho originální, neupravovaný napájecí zdroj opravdu nemá na přívodní síťové šňůře ani Euro, ani britskou elektrickou vidlici, alebrž vidlici používanou v Austrálii a na Novém Zélandu. Z toho lze vyvodit, že se M5 mohl prodávat i na Novém Zélandu.

----- Original Message -----
From: Amanda *******
To: Roman Stec
Sent: Saturday, July 07, 2007
Subject: DOPIS - SORD M5

Hi Roman,
My name is Amanda and I saw your site when searching for info on an old
computer my mum has called a Sord M5 creative computer. I'm trying
to sell off some of my dad's things to get some money up for her.
Sorry if this is being a pain but would you be able to tell me whether
it is worth trying to sell it on Ebay for the American market as we live
in NZ and it will probably be worth nothing here.
Any thoughts you have would be gratefully received as you seem to know
heaps about it.

Sincerely
Amanda *******

-----Original Message-----
From: Roman Stec
Sent: Monday, 9 July 2007
To: Amanda *******
Subject: Re: DOPIS - SORD

Hi Amanda *******!
At first, I'm sorry for my grammar, my English is very bad.

I'm living in Europe and I don't know anything about US market. Here in
Europe are low count of COMPUTER MUSEUMs, and vague number of collectors
(fans for OLD COMPUTERS). Try Google to search them and offer SORD to they.
But I'm thinking, so shipping cost probably may be equal to or bigger than
selling price.
MAYBE...
SORD M5 is very RARE computer, but not known=not expensive

I recommend to you: make photos of all stuffs (one thing, one photo) and
publish these pictures in blog or free picture gallery (e.g.
http://www.flickr.com ) and then address museums and devotees (and me too).

I thing, at last you success to sell.

Best regadrs, Roman Stec
Kladno, Czech Republic

PS: NZ = New Zealand?

-----Original Message-----
From: Amanda *******
Sent: Monday, 9 July 2007
To: Roman Stec
Subject: Re: DOPIS - SORD

Hi Roman,

Your English is wonderful, and I did mean New Zealand.

Thank you for replying,  I will try what you suggest.  The funny thing is
that I remember when Dad bought it, no one else at all had a computer that
we knew.  But we couldn't get it to work and I think Dad was too embarrassed
to ask the shop for help.  I also think Mum has one of those old computer
games tucked away somewhere.  It had two knobs and you could play tennis on
TV, basically two white lines hitting a small square into a wall.  It was
really cool at the time!

Thanks again for your advice.
Amanda ******* 

Klony M5

Ve Velké Británii prodávala firma Computer Games Limited (CGL) sídlící v Londýně již zmíněný rebrandovaný M5. Více o firmě píše Handheld Games Museum:

Computer Games Limited (CGL). British company that was based in London, England. Their parent company was called Dennis Baylin Trading Ltd., and their main business was importing and badging of games from Tomy, Gakken, etc under the CGL brand name (they also imported the Nintendo Game and Watch series of games). At one point a company called Amstrad took them over and shut the whole thing down, thus they are no more... (Thanks to Mike Turner for the company information.)

Taktéž rebrandovaný M5 prodávala v Japonsku hračkářská firma Takara. Na japonském trhu se krom této verze M5 vyskytovala ještě jednodušší verze M5 Junior (SORD M5 Jr.) se zabudovaným napájecím zdrojem a bez možnosti připojit tiskárnu či monitor (počítač se připojoval jen k TV) a profesionálnější verze M5 Pro.

FAMICOM FC-150

V Jižní Korei se prodávaly počítače FC-150 (FC=FAMICOM), které měly úplně jiný vzhled a používaly odlišný tvar kartridží, ale fungovaly úplně stejně, jako NTSC verze M5 (byly po hardwareové stránce identické). Jedním z výrobců byla firma Goldstar (dnes LG), dalším výrobcem byla firma Koryo Systems. Tyto modely klonů M5 používaly korejskou znakovou sadu. Více se o tomto lze dočíst například zde: 금성 패미콤.

Akvizice Toshibou

Podle slov zakladatele (Takayoshi Shiina) byla vůči jeho firmě vedena dezinformační kampaň, která měla poškodit dobré jméno firmy SORD a přinutit ho firmu prodat. A dělo se tak právě v době, kdy se s firmou SORD pokoušel o vstup na evropský trh. Pan Shiina zpočátku vzdoroval, ale nakonec firmu pod nátlakem SORD prodal. 100% podíl odkoupila v roce 1985 firma Toshiba Personal Computer System Corporation. Více informací na toto téma najdete v odkazech níže.

Ну, вот и все

Tolik stručně k historii osobního počítače SORD M5 a jeho mateřské firmy Sord Computer Corporation. V prohlížení stránek doporučuji pokračovat zde: Prodejní ceny.



Relevantní zdroje: