Stroj času aneb návrat do minulosti

V roce 1997 se si založil svou úplně první WWW stránku. V té době byl Internet mezi lidem prostým v plenkách, tedy jsem v podstatě nic nevěděl a nic neuměl. Jen jsem byl nadšený z možnosti internetové sebeprezentace. Čili WWW stránka byla asi tak na stejné úrovni, jako videa od jedenáctiletých dětí, které právě objevily tlačítko UPLOAD na Youtube. Jen upřesním, že jsem to měl do Kristových let za pár, takže bych už mohl mít dost rozumu a soudnosti. No, holt neměl :-)

Stránku jsem několik let vylepšoval, ale design zůstával v podstatě stejný. Časem se jeden dlouhý a nepřehledný HTML soubor přerodil na "web site," složenou z hlavní stánky, jež pomocí rámců umožňovala zobrazovat podstránky. Vše psáno v čistém HTML 3 v poznámkovém bloku. Jó, to byly časy. Nicméně grafická a v podstatě i obsahová úroveň "web site" byla stále jak od malého dítěte.

To se dejmežtomu trochu zlepšilo v roce 2000, kdy jsem všechny své stránky zrušil a začal je dělat odznovu. Sordovi jsem se na nových stránkách věnoval v letech 2000-2002 mnohem podrobněji, ale pořád to byl chaos.

Pak jsem z té směsi všehochuti vyčlenil stránku, kterou jsem nazval jednoduše Nostalgia. Plány byly veliké, nicméně čas žádný, takže plány zůstaly jen na papíře. Stránku jsem založil 8. února 2003 v den mých 37 narozenin a poslední úpravu na ní udělal 26. září 2003. Shodou okolností se v témže roce odehrál první sraz fanoušků starých počítačů nazvaný Nostalgia párty, který se později změnil na pravidelný meeting ByteFest. Nostalgia párty se konala 10. května 2003.

Kolem roku 2004 vypukl boom kolem komunitních Wi-Fi sítí a já začal mít krom (na tehdejší poměry) velmi rychlého internetového připojení, také úplně jiné starosti. Nicméně komunita umožňovala provozovat také www stránky s podporou PHP a SQL a tak jsem udělal tu chybu, že jsem si zprovoznil redakční systém (CMS Mambo) a začal tvořit další vezi svých osobních WWW stránek. Pak jsem je za šílených porodních bolestí přemigroval do CMS Joomla první verze, na které stránky běžely až do okamžiku, než komunitní webhosting jednoho dne umřel na sešlost věkem. Byl sice časem zprovozněn na novém hardware, ale bohužel i na novém software (PHP, MySQL), který nebyl kompatibilní s původní jedničkovou Joomlou. Takže jsem stránky nemohl až tak snadno obnovit. Několik let jsem se s tím babral, ale nakonec jsem celý obsah CMS ručně převedl do nové Joomly 3 spustil jsem své www stránky na svém vlastním hardware. Jenomže nic netrvá věčně a i tento jednoho dne umřel a já dodnes nenašel sílu s tím něco udělat.

Z výše uvedených důvodů vám proto mohu ukázat pouze ty stránky, které využívaly statický HTML kód. Stránky generované CMSem bohužel nikoli.

Připravte se, budou vám krvácet oči

Takže jak s tou ostudou začít? Tady je moje úplně první stránka, jak vypadala při prvním uploadu na Internet (15. března 1997). Máte to se vší parádou (=cringe alert!), SORD M5 je zmíněn.

Pro změnu zde se můžete kochat samostatnou stránkou, kterou jsem vytvořil ohledně počítače SORD M5. Toto je její poslední verze (21. října 1998).

Hodně podrobná stránka o SORDovi M5, která se pak stala základem toho, co jsem přepisoval do CMS. Opět v její poslední verzi (8. prosince 2002, nicméně zbytek celé website byl naposledy editován v únoru 2003). Navigační menu website (dostupné pod odkazem HOME), funguje pouze v Internet Exploreru.

No a to "nejlepší" nakonec: zde je ona zmiňovaná Nostalgia. Opět v poslední své verzi (26. září 2003). Obsahuje fotogalerii (fotky v nízkém rozlišení), proto jsem do této složky umístil fotografie z Nostalgia párty 2003 v plném rozlišení.

falabella - MUDr. Jan Naidr

DEX mi zaslal obsah stránek zesnulého pana Naidra, které se původně nacházely na fakultním serveru Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Nicméně FrontPage, Java a Microsoftí ignorace velikosti písmen v názvech souborů (kdy na disku jsou jinak než v HTML odkazech), to je peklo na Zemi, které už ani na Microsoftích serverech dnes nefunguje. Každopádně po několika hodinách úprav názvů souborů se mi povedlo stránky uvést do jakž-takž provozuschopného stavu. Pro prohlížení stránek potřebujete Internet Explorer, JRE (Java Runtine Environment) a povolit spoustu výjimek, jinak website funguje jen asi na 50%.

Prohlížet můžete zde: SORD m5 - the unforgettable computer. Pro ne-masochisty, kteří nehodlají trpět pod jhem MSIE+JRE+miliardou bezpečnostních výjimek, je tu možnost procházet adresářovou strukturu website a otevírat soubory přímo (jinak je pro jejich otevření opravdu nutný MSIE+JAVA). Stačí vlézt sem - pokud se "samo" zapne SSL (https://), tak odmazat "s", odkaz
http://m5.arigato.cz/old_web_pages_2004/
pak funguje normálně.