DVD přehrávač Samwin

DVD-2200

cvakni pro větší detail

cvakni pro větší detail

Co je to zač?

DVD-2200 od Hong-Kongského výrobce Samwin je stejně jako produkt firmy Nintaus klasický stolní přehrávač, patřící do low-end kategorie. Avšak nikoli svou kvalitou, nýbrž cenou. OSD (on screen display) mě překvapilo tím, že je totožné jak vzhledově tak i obsahově (až na drobné odchylky) s přístrojem Nintaus DVD-N9901.

Přístroj přehrává nejen lisovaná CD/DVD, ale i CD-R/CD-RW (vypalovaná CD, "přepisovatelná" CD) a to o průměru jak 12 cm tak i 8 cm. Široký výběr výstupních formátů obrazu a zvuku umožňuje přístroj připojit k jakémukoli video a audio zařízení (klasická/širokoúhlá TV, klasický stereo zesilovač/3 stereo zesilovače/5+1 zesilovač).

Výstupní video signál v sobě nenese žádnou ochranu, která by znemožňovala nahrávat z přístroje na VHS kazety (defaultně je Macrovision vypnuto). Pokud jde o DVD, umožňuje přehrávat DVD všech regionů (defaultně je region free). Kromě obvyklých funkcí, které jsou u přehrávačů očekávány, obsahuje přístroj navíc dvě "videohry" a je vybaven funkcemi pro Karakoe.

Tetris Othello
Tetris a Othello

DVD-2200 umožňuje přehrávat kromě Digital Versatile Disků také Video-CD, Super Video-CD, CD-Audio a CD-ROM s MP3 soubory. V dokumentaci je uveden tento výčet formátů:

  • DVD
  • VCD 1.0, 2.0, 3.0
  • DVCD
  • CVD
  • SVCD
  • SVD
  • OKO
  • CD-DA
  • CDIFMV (VOD)
  • MP3

po zapnutí
výchozí obraz

Compact Disc Digital Video, Video-CD a VCD jsou jedno a totéž, SVCD, Chaoji VCD, CVD a Super Video-CD rovněž (doufám), stejně jako MPEG-1 Audio Layer III a MP3. Compact Disc Digital Audio, CD-DA je klasické zvukové CD. Bohužel se mi nepodařilo vypátrat co jsou zač DVCD (Digital Video-CD), SVD, OKO a CDIFMV.

Po zapnutí přístroj nabídne pouze obrazovku s logem a pak na několik sekund "zatuhne", než se zcela inicializuje.

Veškeré zásahy do nastavení nebo do přehrávání se odehrávají pomocí DO (dálkového ovládání) a OSD, jen malou část povelů lze realizovat pomocí tlačítek na čele přístroje (konkrétně: Play, Pause, Stop, Previous, Next a Eject).

cvakni pro větší detail

detail displeje

 

čti: čchao ťi (cháo jí), česky pak SUPER

Samozřejmě, že některé informace jsou zobrazovány souběžně s OSD i na fluorescenčním alfanumerickém displeji na čele přístroje.

Po vložení média je zjištěn a zobrazen jeho typ a je automaticky spuštěno přehrávání. Co se odehrává na obrazovce poté, již záleží na konkrétním typu disku.

Během přehrávání lze převíjet vpřed, vzad (2x, 4x, 8x, 20x), lze přehrávat zrychleně a zpomaleně, lze skočit na konkrétní (výběr číslem), předchozí nebo na následující stopu, nebo na konkrétní místo (lze vyplnit TIME nebo CHAPTER nebo TITLE). Dále je možné opakovaně přehrávat úsek (ohraničený stiskem tlačítka A-B), stopu nebo disk (tlačítko Repeat). K dispozici je i tlačítko Zoom (podle konkrétního disku jej lze použít 1x až 3x pro postupné zvětšení obrazu) a Mark (3 záložky). Tlačítko Display vyvolá OSD informace o disku. Úplné potlačení OSD (jednořádková hlášení, která provázejí povely z DO nebo z čela přístroje, stejně tak jako zobrazování komplexnějších informací) lze provést v menu s nastavením přístroje (dále jen Setupu). Viz obrázek OSD: OFF.

Setup
Nastavení

Obraz:

Vysoká kvalita výstupního video signálu je zajištěna čipem ZORAN (na rozdíl od čipu ESS, který má neporovnatelně horší kvalitu). V Setupu si lze vybrat mezi výstupem Wide nebo-li 16:9 pro širokoúhlé TV, Pan&Scan nebo-li 4:3, kdy je obraz po stranách oříznut (kus scény chybí, typické pro VHS a TV, bohužel), Letter box nebo-li 4:3, kdy je obraz 16:9 nebo 21:9 doplněn shora a zdola černými pruhy (z širokoúhlé scény nic nechybí). Dál lze pro výstup zvolit PAL, NTSC nebo AUTO. PAL60 a PAL60R přístroj nenabízí. Přehrávání PAL DVD na PAL TV je naprosto bezproblémové, přehrávání NTSC DVD na PAL TV (je-li nastaveno PAL) je provázeno drobným trháním obrazu, které je zapříčiněno rozdílnými snímkovými frekvencemi (přesto, že to není to nikterak nepříjemné, to není ono). Pokud je nastaveno NTSC, je obraz na PAL TV plynulý, ale černobílý.

DVD poskytuje špičkový obraz, interaktivní menu, výběr titulků, pohledy kamer a další "běžné vymoženosti" formátu DVD. Video-CD, přesto že je omezeno formátem MPEG-1, vypadá na TV až neuvěřitelně dobře. Super Video-CD vypadá ještě lépe (to je pochopitelné, protože má vyšší datový tok a vyšší rozlišení obrazu).

Vyzkoušel jsem v přístroji přehrávat Video-CD v2.0 rozdělené do několika stop. Na začátku první stopy, "naskočil" zvuk až cca 1/2 sec po obrazu (nebyl zpožděn, ale vynechán). To nepovažuji za nic katastrofálního, na začátku filmu bývá stejně většinou ticho (nebo v horším případě "lupanec").
Na konci každé stopy se přehrávání na cca 1/2 sekundy zastavilo a pak teprve pokračovalo dál. Nevím, zda-li to bylo dáno nesprávným nastavením "mezistopové" prodlevy při výrobě disku, nebo zda-li přístroji chvíli trvá, než "přeřadí" na další track. Video-CD jsem vyrobil programem Nero 5 a "mezistopové" prodlevy jsem nastavil na 0 sec a vypálil Disc-At-Once (v jednom kuse, bez mezer). VCD by tedy mělo být přehráváno plynule. Zkoušel jsem i Video-CD vyrobené programem WinOnCD 3.7. To mělo mezi stopami cca 10 sec pauzu, ale za to může WinOnCD, protože nenabízí možnost "mezistopovou" prodlevu před vypálením disku jakkoli nastavit.

Zvuk:

Kvalita zvuku je dána použitým datovým formátem u toho kterého typu média, nicméně zvuk je čistý a nezašuměný. Během přehrávání klasických Audio CD vkládá přístroj mezi jednotlivé skladby (stopy) krátké mezery, což při přehrávání CD, na kterém skladby přecházejí jedna v druhou, působí rušivě. Pokud jde o MPEG-1 Audio Layer III (MP3), přístroj nepodporuje variable bitrate vůbec a u constant bitrate nepřehrál korektně skladby o rychlosti 224 kbit/sec vyrobené programem Xing MPEG encoder a skladby o rychlosti 256 kbit/sec vyrobené programem Lame Ain't MP3 Encoder (LAME). Pokud je vložen CD-ROM disk s MP3 soubory, vyvolá tlačítko Menu seznam se složkami a MP3 soubory (zobrazuje se jen prvních 8 znaků z dlouhého názvu), ve kterém se lze šipkami pohybovat a tlačítkem Enter vybírat. Vybraná skladba se začne přehrávat, vybraná složka se otevře a zobrazí se její obsah.

Synchronizace obrazu a zvuku

DVD a VCD (ať už lisované nebo vypalované - vlastní výroba: dovolená na horách) bylo bez jakýchkoli potíží. Bohužel nemám žádné originální Super Video-CD, proto nemohu posoudit, zda-li je následující vada způsobována přístrojem či nesprávným postupem při výrobě SVCD: při přehrávání se zvuk zpožďoval za obrazem o cca 1/2 sec, což už bylo "nápadné" i pokusným osobám (přátelé a příbuzní se mi vyjadřovali ke kvalitě obrazu a zvuku).

Speciální funkce

Protože producenti DVD nevidí rádi přístroje, které ignorují jejich přání mít svět rozdělen na regiony a z představy, že si uživatel nedejbože pořídí kopii DVD na kazetu jim naskakuje kopřivka, dali hlavy dohromady a vymysleli DVD RCE, které se zeptá přehrávače na jeho region a pokud se dozví, že není nastaveno na jeden region (který musí být pochopitelně shodný s regionem na DVD), tak se odmítne přehrát. Prakticky totéž vymysleli i pro Macrovision (máš zapnuté Macrovision? Né? Tak to máš smůlu). Z těchto důvodů je tento přehrávač vybaven funkcemi pro nastavení regionu a pro zapnutí a vypnutí Macrovision.

Nastavení regionu:

  1. Zapnout přístroj
  2. pomocí DO otevři mechaniku
  3. stiskni na DO postupně 2168#
    místo # zadej kód regionu 1-6 nebo 9=všechny

Například 21682 nastaví region 2, zatím co 21689 nastaví region free.

Macrovision:

  1. Zapnout přístroj
  2. pomocí DO otevři mechaniku
  3. stiskni na DO postupně 1111
  4. pomocí DO zavři mechaniku

cvakni pro větší detail

Přípojná místa

Konektory na zadní straně přístroje:

Šesti-kanálový audio výstup umožňuje připojit i "obyčejný" stereo zesilovač, neboť v Setupu lze navolit kromě 6CH i 2CH (tzv. downmix stereo).

Konektory na přední straně přístroje:

Příslušenství

cvakni pro větší detail

S přehrávačem dostanete návod, dálkové ovládání a metr a půl dlouhý stíněný trojžilový kabel zakončený konektory CINCH (Composite video + Stereo audio).

Jaké má přehrávač vady na kráse?

Kromě již zmíněných mezírek mezi stopami (u CD-DA a VCD) si myslím, že než mikrofonní vstupy a regulátory pro Karakoe by přístroji víc slušel výstup na stereofonní sluchátka s regulátory rovnováhy (balance) a hlasitosti (volume).

Dál jsem objevil chybku ve firmware přístroje, kdy je-li potlačeno OSD (OSD: OFF) a hlášení skutečně se nezobrazují, stačí stisknout 2x tlačítko Setup a hlášení se objevovat začnou. Vypnout je, je možné opět v Setupu změnou OSD: OFF na ON a zpět na OFF.

Dostupnost

Přístroj lze zakoupit prostřednictvím elektronického obchodu 12345shop
za příjemných 11 640,- Kč s DPH 22%

Závěr

Vzhledem k velmi příznivé ceně, výbornému obrazu a zvuku, široké použitelnosti a připojitelnosti a v neposlední řadě i díky "vyzrání" nad RCE DVD, si své spokojené uživatele přístroj určitě najde.

  

Roman Štec

  

domácí stránka
s recenzemi


Poděkování

Na tomto místě bych chtěl poděkovat Webu Zajímavosti, který mi přístroj pro otestování zapůjčil.


Dovětek:
O všech informacích zde uvedených platí, že nutně nemusí být 100% správné.
Fotografie pořídil pan ing. Miroslav Krob digitálním fotoaparátem Olympus.
TV obrazovky byly nasnímány kartou AV Master 2000.


© 2000, Roman Štec