Testy video kompresoru MPEG-4

[strana 1] [strana 2] [strana 3] [strana 4] [strana 5] [strana 5 BMP]

Nepříjemnosti?

Co se mi na MPEG-4 nelíbí, je to, že při přehrávání videa nelze plynule "převíjet" vpřed nebo vzad. Může se stát, že si počkáte velmi dlouho (až několik desítek sec), než se přehrávač dopracuje k místu, na které jste si najeli posuvníkem. Takže na "převíjení" s obrazem rovnou zapomeňte. Pokud na takovouto nepříjemnost narazíte, pak vězte, že je to zapříčiněno příliš velikou vzdáleností Key-frejmů (viz obrázky s nastavením kodeku při kompresi). Samozřejmě, že video vyrenderované s menší vzdáleností klíčových snímků (například místo po 30ti sekundách jen po třech sekundách), tímto netrpí, avšak je to za cenu výšení objemu dat (není to ale žádná tragédie, zvětšení je v řádu jednotek až desítek procent). Key-Frame interval lze též nastavit na 0 sec. V takovém případě je každý snímek klíčový (jako u Motion-JPEG, lze pak dobře stříhat), ale nárůst dat je značný (což nevadí, naopak je to výhodné, pokud chcete video dále zpracovávat).

Co se mi hrubě nezamlouvá je to, že kvalita přehrávání se určuje v nastavení kodeku a implicitně není nastavena na nejlepší nebo na takovou, která odpovídá možnostem PC přehrát konktrétní video. Například ve Windows Media Playeru se musí postupně zvolit tyto položky:
Soubor -> Vlastnosti -> Upřesnit -> DivX -> Vlastnosti.

MPEG-4 Filter Properties
Panel je dostupný na "pouhých" 5 (!!!) cvaknutí myší

Nastavení se musí udělat pro každý jednotlivý soubor zvlášť (ale až po té, co je zahájeno jeho přehrávání), což není zrovna user friendly.

Dále je nepříjemná náročnost na výkon VGA a CPU. Například na Pentiu 200 MMX s VGA Matrox Mystique II 4MB PCI nelze MPEG-4 o rozměrech 384x288 plynule přehrávat. Od Celeronu 300A výše je přehrávání plynulé, ale čtverečkaté (neběží Direct Show Decoder). Na Pentiu III 450 MHz již čtverečkování není patrné (u Fast-Motion ve scénách plných pohybu nicméně čtverečkování stále je). Samozřejmě, že tyto údaje nelze brát jako absolutní, kvalitu a plynulost přehrávání pochopitelně ovlivňuje také (ne)kvalita videokarty a vůbec "vyladěnost" systému (jak po hw tak i po sw stránce). Například MB s BX čipsetem a Celeronem 366 MHz a AGP VGA zvládá přehrávat DivX 512x384 zcela plynule. Týž hardware, ale v desce s čipsetem VIA, nedokázal přehrát plynule ani DivX 352x288.

Příjemnosti?

Co se mi naopak líbí velice, je rychlost s jakou kodek pracuje při renderování. 20 sec AVI (viz srovnávací stránka) konvertoval 21 sec! Tedy téměř v reálném čase, zatím co MAVE se s tím "babral" několik minut. Měřeno na PIII 450 MHz.

Velké pozitivum je, že lze bez potíží renderovat širokoúhle, což MAVE nezvládal. Takže širokoúhlá videa není nutné renderovat s black letter boxem (černými pruhy nad a pod obrazem).

sampler (2 MB)

MPEG-4 jsem zatím nezkoušel dost důkladně na to, abych se na něj mohl přeorientovat a MPEG-1 poslat na odpočinek. Takže za pár týdnů uvidíme. <- tato věta již neplatí!

Pokračování na straně 4.

[strana 1] [strana 2] [strana 3] [strana 4] [strana 5] [strana 5 BMP]


Announcement:
o všech informacích zde uvedených platí, že nutně nemusí být 100% správné.
Stránka byla vytvořena pomocí programu NOTEPAD.EXE, což je jediná správná cesta, jak tvořit HTML.
Obrázky obrazovek byly nasnímány za prostého užití čudlíku [PrintScreen], následně byly zpracovány a případné ostatní obrázky i namalovány v programu Corel PhotoPaint.

Home


© 1999-2001, K5