Zprasené video

[strana 1] [strana 2] [strana 3] [strana 4] [strana 5] [strana 6] [strana 7] [strana 8]

Úvod

Moje zájmy o domácí video na PC směřují především k tomuto cíli: domácí videotéku na VHS kazetách již více nezvětšovat, namísto VHS používat CD-R, vypálené jako Video-CD (nebo jeho, ve stolním přehrávači přehratelné, varianty XVCD a SVCD) či jako běžný PC CD-ROM s AVI/MPEG soubory. Jiné více či méně "exotické" formáty jako ASF, RM i MOV jsem pro tyto účely zavrhl, neb se na to příliš nehodí.

Důvod je prostý, 1 VHS kazeta zabírá prostor jako cca 40 CD (bez krabiček), kazeta se po čase "ohraje" a při FF a REW se musí dlouze převíjet, zatím co CD nikoli. Kazetu lze zmuchlat ("sežvejkat"), přetrhnout a zcela zničit politím limonádou, zatím co CD lze sice poškrábat a rozšlápnout, ale limča mu nevadí.

Video uložené na CD ve formátu MPEG-1 (běžné soubory) a Video-CD (taky MPEG-1, ale jinak) je snadno přehratelné i ve starších PC (Pentium 100 MHz a výše) a v některých stolních DVD přehrávačích. Video uložené na CD ve formátu Super Video-CD (MPEG-2) je přehratelné v některých stolních DVD přehrávačích (především Made in China a Hong-Kong). Video uložené na CD ve formátu MPEG-4 (běžné soubory) je snadno přehratelné v počítačích s AGP videokartou a procesorem Pentium II, Celeron nebo K6 (cca 400 MHz a výše).

V žádném případě nechci tímto tvrdit, že nastal všeobecný odklon od páskových technologií! A už vůbec ne, že výše popsané techniky ukládání videa jsou to nejlepší, co si lze v dnešní době dopřát.

O co mi na této stránce jde?

Tak, teď už víme proč. Naskýtá se otázka jak, ale té se věnuji na jiném místě, takže nám zbývá téma jak ne.

Na této stránce bych se chtěl věnovat právě tomu, jak nevyrábět zprasená videa. Je až neuvěřitelné, co všechno jsou někteří lidé schopni vytvořit a ještě se tím chlubit! Chápu, že žádný učený z nebe nespadl a že cesta k dokonalému videu je leckdy dlouhá a trnitá, ale... ale s lidmi je potíž.

Dokážu pochopit, že si František Vonásek z Horních Dolních koupí za 1400 Kč TV kartu do PC, nagrabuje s ní své první AVIčko se zapůjčené videokamery a hned se s ním, pln nadšení, pýchy a radosti, že se mu něco takového vůbec podařilo, "letí" pochlubit všem známým. Také pochopím, když týž človíček nagrabuje svůj první film nebo TV pořad a následně propadne euforii, jaký že je to pašák. Totéž platí i pro případ, kdy si poprvé ripne fim z DVD.

Co však nechápu, že tato "ranná" díla počítačového nadšence, buď on sám, nebo jeho kamarádi, vezmou, doplní nekritickou popiskou pějící samou chválu a vypustí do světa. Ještě se mi nestalo, že by se mi dostalo do ruky video od někoho neznámého s vysvětlením: "Toto je jeden z mých prvních pokusů, podle toho to taky vypadá..." ( tímto zdravím všechny mé kamarády, kteří mi přinesli ukázat své první výtvory se slovy, "Hele co už umím! A příště to bude doufám ještě lepší!" ). A za největší tragédii považuji, když se do této popisky podepíše nějaká skupina "oficiálních" pirátů. Mezi "warezáky" jde přece především o prestiž a zprasená videa jim jí rozhodně nezvednou.

Pokračování na straně 2.

[strana 1] [strana 2] [strana 3] [strana 4] [strana 5] [strana 6] [strana 7] [strana 8]


Announcement:
o všech informacích zde uvedených platí, že nutně nemusí být 100% správné.
Stránka byla vytvořena pomocí programu NOTEPAD.EXE, což je jediná správná cesta, jak tvořit HTML.
Obrázky obrazovek byly nasnímány za prostého užití čudlíku [PrintScreen], následně byly zpracovány a případné ostatní obrázky i namalovány v programu Corel PhotoPaint.

Home


© 2001, K5